elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Kozorožec (22.12. – 21.1.) všeobecne

Posted by elizabethin na 8. januára 2016

Základná charakteristika

Znamenie: zemské, studené a suché
Vládca znamenia: Saturn
Povaha: melancholická
Šťastné roky: 33-46
Súlad so znamením: Býk, Panna
Farba: čierna
Kov: olovo
Podriadená časť tela: kolena, kosti, koža
Kamene znamenia: jaspis, adulár, kryštál, obsidián, ametyst, turmalín, rubín, achát
Šťastné čísla: 3, 9, 15, 45
Šťastný deň: sobota
Šťastný kvet: kapradie
Duchovný ochránca: Afrodité
Príjemná vôňa: mak

Ako ho spoznáte

Jedinec narodený v tomto znamení pôsobí veľmi nenápadne, väčšinou sa drží stranou a nepriťahuje zvláštnú pozornosť. Postavu má skôr vyššie, chudšiu, chodí vzpriamene, len hlavu má sklonenú k zemi, ako by stále niečo hľadal. Vždy sa bezpečne po-hybuje po zemi, dáva si dobrý pozor na všeliaké zakopnutie, preto sa o ňom hovorí, že sa neobracajú ku hviezdam. Kozorožec má väčšinou veľké tmavé oči, jemné rysy v tvári, mramorove bielou alebo hnedú pleť. Ako muži, tak ženy v sebe skrývajú určitou dávku jemnosti a taktu, príjemne hovorí, vyžaruje z nich melancholiu zvláštny chlad. Niež Kozorožca rozohreje, to chvíľočku potrvá, nesnaží sa totiž mať za každou cenu navrch tak ako Baran, Blíženci, Váhy a Škorpión. Avšak keď už svoj jazyk rozviaže, jeho ostrovtip ani nestačíte sledovať a on sa stane zaujímavým a vítaným spoločníkom.

Láska a sex

Kozorožec pod vplyvom planéty Saturn je väčšinou hamblivý, zdržanlivý až ostýchavý, ako by se bál dať najavo svoje city, svojou horlivosť a ctižiadostivosť. Nepatrí zrovna do kategórie najvášnivejších milencov, i keď pár výnimiek sa ťiež nájde, ale ty majú väčšinou ohnivý alebo vzdušný ascendent. I keď je dostatočne zmyselný, stále zostává chladný a zdržanlivý. Je to preto, že nikdy nad sebou neztráca kontrolu; pretože svojho partnera vrúcne miluje, vždy si kúsok citu necháva pre sebe. V milostnom vzťahu sa vždy snaží zaujať dominantnú pozíciu, neznáša sa podriadovať a už vůbec nie súťažiť. Pokiaľ ho milujete, nikdy sa nesnažte zraniť jeho hrdosť, byť k nemu hrubý – veľmi dlho by trvalo, než by vám odpustil. Váži si spravedlnosti, chytrých a pracovitých lidí, slušného a skromného jednání. Kdo hledá dominantního, rozumného, chladnějšího a domácky založeného partnera, který své emoce spíše skrývá v hloubi duše, ten je u Kozoroha na správné adrese

Deti

Deti narodené v tomto znamení bývajú často uzavreté a preto je ich výchova zložitá. Možno si ich získať iba dôverou. Napriek tomu zostávajú nesmelé a hanblivé. Navonok neprejavujú svoje city práve preto, že sa boja, aby ich ostatní nevysmiali. Najradšej sa hrajú v samote, ak ich niekto sleduje, hneď sa zľaknú. Sú bystré a vnímavé a učia sa už od raného veku. Majú nevýslovný pocit šťastia, keď vyriešia ťažkú úlohu.

Povolanie

Ľudia narodení v znamení Kozorožca sú pracovití, usilovní a spoľahliví. Radi si vyberajú povolania, kde je dôležitá presnosť. Sú z nich vedci, ale aj svedomití lekári alebo prísni a poriadkumilovní dozorcovia. Pri výkone posledného povolania však často prekáža ich dobrosrdečnosť. Niektorí ľudia narodení v tomto znamení si vyberajú aj málo frekventované povolania (hrobár, kostolník).

Zdravie

Zdravotne nebývajú na tom najlepšie, hrozí im časté prechladnutie. Mávajú slabšiu telesnú konštrukciu. Choroby ich postihujú najmä v mladosti. Trpia na infekcie a prechladnutie. Keď v dospelom veku zosilnejú stávajú sa odolnejšími. Dožívajú sa vysokého veku. Trápia ich však aj zápaly kĺbov a v starobe sa im zhoršuje sluch podstatnejšie ako ich rovesníkom, narodeným v iných znameniach.

Vhodné znamenia

Najlepšie si rozumie so svojimi zemskými druhmi, s Pannou a Býkom. Dve zemské znamenia môžu vytvoriť ideálny pár. Obaja budujú domov, milujú rodinu a potrpia si na poriadok. S dalším Kozorožcom väčšinou uzaviera manželstvo z rozumu. Tieto príbuzné znamenia si taktiež vystačia, navzájom si dôverujú, majú spoločné plány, snažia sa o sociálny vzostup, dokážu budovať a šporiť. S ohnivými znameniami, Levom a Strelcom, sa priťahujú, zpočiatku sa milujú, ale neskôr majú rozdielne názory a stále sa o niečom dohadujú. Omnoho podarenejší vzťah vzniká v neskoršom veku, keď sú obaja partneri omnoho vyzralejší a ochotný k kompromisom. S Baranom ich spája energia a pracovitosť. Môžu prežiť nezabudnuteľné dobrodružstvo, a však spoločný život bývá nad ich sily. Baran usiluje o dominantné postavenie a Kozorožec zasa neznáša podriadenosť a ponižovanie. Len za predpokladu väčšej úprimnosti a tolerantnosti môže pretrvať prijateľný vzťah; v opačnom prípade sa Kozorožec veľmi trápi. Vzdušnými znameniami, Blížencom a Vodnárom, je zpočiatku doslova fascinovaný. Predovšetkým ho priťahuje ich nevútené chovanie a spontánnosť, čo Kozorožcovi nieje príliš vlastné. Neskôr to vyburcuje jeho zdvorilosť a istotu neústupnosti, príliš sa uzemnia a začnú nezhody v partnerskom súžití. Najväčší problém nastáva s Váhou. Tá nestačí kozorožcovmu tempu, a cíti sa príliš obmädzovaná. Váha potrebuje cit a nehu, čo jej trošku chladný partner môže dať. Vznikne len priemerný vzťah, ktorý nemusí mať dlhé trvanie. S vodnými znameniami, najmä s Rakom, nevytvoria rovno najšťastnejšie spojenie. Citlivosť a náladovosť Raka k tomu prispieva. S Škorpiónom si rozumie hlavne pracovne, prostredníctvom podobnej energie a rovnakého úsilia; ctižiadostivosťou potom ovplývajú obaja. Škorpión si ale praje pevne držať v ruke okovy lásky, na Kozorožca začne žiarliť a bude ho obmädzovať. Záleží potom na hĺbke vzťahu a schopnosti sa dohodnúť. Kozorožcovi sa nejviac dokáže prizpôsobiť Ryba, ta dokáže trpezlivo čakat a žíť len pre neho. A však prílišná útlocitnosť něžnej Rybičky mu zasa vadí… Obaja jedinci by si mali dopriať dostatok času, aby sa vzájomne dobre poznali. Vychádzí to jedine vtedy, pokiaľ Ryba mlčí, podriaďuje sa a Kozorožec je pánom.

Ako viesť dialóg

Veľmi opatrne, vecne a rozhodne priamo k veci. Žiadne zemské znamenie neznáša dlhé okolky, rovnako tak ako hlučné prostredie. Nesmiete zabúdať taktiež na to, že on síce dokáže naslúchať, ale jeho čas je drahý; už už sa znova vidí v plnej práci, preto neznáša dlhé rozhovory. Je taktiež účinné na úvod naznačiť zjavný užitok, materiálne zisky, prípadny postup v zamestnaní, aby sa pre vec skutočne nadchol. Kozorožec vie plánovať na dlhé roky dopredu, praje si mať zaistenú budúcnosť čo najradšej a taktiež čo najdlhšie. Potrebuje však čas na rozmyslenie, podumať nad novým projektom, pomôže v tom aj prejav dôvery. Kozorožec nieje hlúpy, len opatrný, dokáže utnúť do živého slovmi, jasnou mysľou, chladnou kalkuláciou aj svojim neošúchaným spôsobom jednania. Pokiaľ sa mu váš plán zapáči, je váš a priamo vám to povie. Pokiaľ nie, zdvihne sa a odíde s tým, že vám zavolá, že se skoro ozve. Väčšinou budete čakať márne. Nepresvedčili ste ho, takže nemá záujem.
Kozorožec – tento neobyčejný horolezec, ktorý sa tak celkom sám pohybuje na vrcholkoch zasnežených hôr, úplne sa podobá povahám ľudí, narodených v téjto dobe. Aj oni stoja celkom osamelí, pretože ich nazeranie je celkom praktické, materialistické, avšak nie v záujme ľudstva, ale len vo vlastnom záujme. Za nepriaznivých konštálacií tu nájdeme toho povestného lakomca, ktorý všetkými dovolenými aj nedovolenými zpôsobmi hrabe svoj mamon a uprostred neho umierá hladom. A však naštastie musí spolupôsobiť aj často iné hvezdné konštalácie, aby vytvorili takýto smutný obrázok ľudskej chamtivosti. Ľuďia narodení v znamení Kozorožca sú praktickí, zdržanliví, vytrvalí a vážni, pretože vedia, že vládca tohoto znamenia im nedá blahobyt a pohodlie bez námahy a vytrvalej práce. Cíti to však podvedome a preto je u nich tak silne vyvinutý zmysel pre povinnosť, ktorý ohlušuje všetky ostatné city. Sú to ľudia práce a vôle. V ich povahe je niečo tažkého, vážneho, sú opatrní, premýšľajú, ale pri tom ctižiadostiví, usilovný, trpezliví a v svojej spravedlnosti nepodplatitelní. Až nepríjemne pôsobí niekdy ich vecné nazeranie, ich presnosť, vybočujúce často až do puntičkárstva, lebo činí všetko preto, že sa chcú zaistiť, pretože vedia, že ich postup je síce pomalý, ale za to vytrvalý. Sú si vedomí toho, že musia dosiahnouť vplyvu a moci, ak majú plne a zodpovedne slúžiť určitej veci. Kozorožci zachovávajú určité zvyky, ceremónie a sú v tomto ohľade konzervatívni. Ich život je veľmi prostý, do sebe uzavretý. Všetko, čo robia, konajú s neobvyklou dôkladnosťou. Pracujú s vytrvalosťou, ale v spoločnosti zabúdajú na cestu k domovu a v láske sa stávajú vtíravym satyrom a ak sa rozhodnú pre nejaké ideály, čo však nachádzame veľmi zriedka, potom ich nachádzame v radách fanatikov. To všetko však vyvierá z nejakej sily a činnorodej práce, i keď všeeko je akési jednostranné, koncentrované, slúžiaci určitému účelu. Aj ich ctižiadostivosť sleduje také ciele, lebo, sa nedá u nich premeniť výkon v peniaze, pretože požadujú aspoň česť. A túto svoju česť opäť zachraňujú nedôverivo a úzkoprso. Nepoznajú veľkorysosti, pretože všetko posudzujú z svojho vlastného hľadiska. Dobrou stránkou týchto typov je ich vernosť. Zostávajú taktiež verný svojim sympatiám a antipatiám. Rozhodujú sa veľmi pomaly, lebo sa snažia získať dopredu všetky informácie do všetkých podrobností, aby sa nedopustili omylu. Manželstvo týchto typov nebýva príliš šťastné, lebo sú väčšinou uzatváraný rozumove. Zklamanie v manželstve, ale taktiež časté nepriateľstvo a spory činí tento typ ľudí často v neskorších rokoch zatrpklým. Telesná konstituce nieje príliš silná a javí sa sklon k rôznym chorobám z nachladnutia, k následkom žalúdočných porúch, k reumatismu, apod. Pritom však môžu týto ľudia dosiahnuť vysokého veku.

Zdravie

Kozorožci sa rodia „starí“ a postupom rokov „mladnú“… Skutočnosť je taká, že v rannom detstve sa tento zrodenec zdá byť často príliš vážny a dospelý na svoj vek. Čím je však starší, stráca postupne niečo zo svojej triezlivosti , ktorá ho charakterizovala v mladosti. Preto by sa mal usilovať prekonať vplyv svojho znamenia, ktorý sa často nad ním vznáša ako neviditeľná aura, a jeho priateľov veľmi deprimuje… Ľudia si často neuvedomujú, že za chmúrnym zovňajškom Kozorožca sa skrývajú rýdze kvality charakteru a často sa od neho odvracajú. Prispievajú tak k tendencii, aby sa cítil martýrom. Spôsobuje to Saturn (pán času a karmy). Ak je v horoskope retrográdny, potom tiež prezrádza, že ide o veľmi starú dušu (z pohľadu reinkarnácie).

Z toho následne vyplývajú jeho emočné zábrany (čo je charakteristický vplyv Saturna) a tie ovplyvňujú jeho zdravie a dopomáhajú ku kryštalizácii, kedže Kozorožec je spojený s nerastami v tele ako: koža, spojovacie tkanivá, mukózne povrchy a sympatické periférne nervy. Znamenie vládne kolenám, celej kostre, šľachám a chrupavkám, ktoré všetko drží pokope. Kozorožec máva často nehody – zlomeniny kostí, podliatiny, vytknutia a zranenia kolien. Pri normálnej životospráve sa dožíva vysokého veku a nepodľahne ľahko náhlej chorobe, ale skôr pomaly vznikajúcim a chronickým – (opäť vplyv Saturna). Cirkulácia krvi v tkanivách môže ochabnúť, takže sa toxíny a odpadové látky hromadia v tele. Môže dôjsť k reflexnej akcii na žalúdok ovládaný opozičným znamením Raka.

Vytváranie kalciových usadenin, reumatizmus, artritis a neuralgia sú typycké poruchy zdravia u Kozorožca. Labužnícke pochúťky, bohaté na tuky, nie sú pre neho. Jeho strava má byť bohatá na proteiny a doplnená minerálnymi soľami a vitamínmi. Bunkovou soľou Kozorožca je fosfát calcia, ktorý zúžitkuje bielkoviny zo stravy a pomáha vytvárať a udržiavať kostnú štruktúru tela. Pri nedostatku tejto soli, sa bielkoviny vylúčia von z tela obličkami. Následne sa dostavia ťažkosti s obličkami, reumatizmus a kyslé trávenie. Nevyužité bielkoviny zapríčiňujú aj vyrážky a vriedky na koži a ak sa akumulujú v uchu, môžu viesť k hluchote… Potrava, ktorá dodá Kozorožcom zásobu fosfátu kalcia je: hlávková kapusta, špargľa, špenát, šošovica, hnedá fazuľa, celer, uhorky, mandle, krúpy, vaječné žľtky, celá pšenica, jahody, figy, čučoriedky a slivky. Medzi jedením by mal piť veľa vody (pramenitej – nie z vodovodu! ) – chlór používaný vo väčšine vodovodov ničí vitamín „E“, pre Kozorožcov tak veľmi potrebný…! Preto by mal radšej piť vodu prevarenú alebo fľaškovú…!

Advertisement

3 komentáre k “Kozorožec (22.12. – 21.1.) všeobecne”

 1. anitraM said

  Býk a kozorožec boli pre mňa ideálne znamenie, no vzala som si váhy. 🙄
  Raz som mala v horoskope, že stretnem náruživého kozorožca a ten týždeň som sa zoznámila s jedným muzikantom a keď som sa ho len tak zo srandy spýtala aké je znamenie, tak som neverila vlastným očiam. 😆

  Pekne si ho opísala 😉

 2. ja sice kozorozca ziadneho nepoznam 🙂 ale mam niekolkych muzov vah v okoli a tie opisy na nich sedia a dokonca aj na zeny 🙂
  ja mam idealneho skorpiona a raka a mne to sedi, ze si s nimi rozumiem 🙂 tak si myslim, ze v tom aj nieco bude 🙂

 3. Daniela Polaková said

  Já nikde nemůžu najít žena kozorožec a muž ryba 😦 Jak je to s námi?? Prosíííím a děkuji.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: