elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? IV.časť

Posted by elizabethin na 1. januára 2016

Favim.com-824

V prelomových, ale zároveň aj ťažkých časoch, v ktorých žijeme, si v konečnom dôsledku ľudia začínajú silnejšie uvedomovať potrebu duchovnosti vo svojom živote. Vychýrená anglická ezoterička Alice A. Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules (u nás zatiaľ nevyšla!) vysvetľuje skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu.

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? I.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? II.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? III.časť

Čo zosobňuje Hydra?

Úlohou znamenia Škorpióna je prekonanie deväťhlavej Hydry s jednou nesmrteľnou hlavou. Z jednej zoťatej hlavy však vyrastú dve nové… Herakles zvíťazil nad Hydrou tak, že ju holými rukami vytiahol z jej “domova” bahna a tmy na čistý vzduch, slnko a svetlo. Vtedy nad ňou zvíťazil.

Test súvisiaci s Hydrou nemôže žiak začať, kým nezíska vnútornú koordináciu a rovnováhu. Keď ju získa, rovnováha sa znova zachveje a vyššia myseľ a duša strácajú vládu nad emóciami. Hydra symbolizuje temné stránky našej mysle: trvá dlho, kým pochopíme, že Hydru ustavične kŕmime nízkymi myšlienkami. Boj s ňou sa zdá byť nekonečný: keď niektorú nízku potrebu či myšlienku stlmíme, iné, podobné, ju hneď nahradia.

Žiak si musí uvedomiť kriticky a pokorne temné stránky svojej osobnosti a uzrieť ich vo svetle múdrosti. Kým Herakles bojoval s Hydrou na jej úrovni, nemohol ju premôcť (preto nemáme bojovať rovnakými zbraňami ako zlo). Keď padol na kolená, do bahna a zodvihol Hydru hore, čiže uzrel problém z inej perspektívy, podarilo sa mu nad ňou zvíťaziť.

Každá z deviatich hláv Hydry zosobňuje jeden problém, ktorý vyvstane pred človekom, ktorý chce zvíťaziť nad sebou samým.

Prvé tri hlavy symbolizujú práce na fyzickej úrovni (sex, zaľúbenie vo výhodách a hromadenie materiálnych statkov).

Tri ďalšie práce predstavujú emočnú úroveň: pocity ako strach, nenávisť, túžbu po moci.Tri posledné hlavy – práce na mentálnej úrovni – čiže chyby ako je pýcha, myšlienková separácia od iných, ukrutnosť.Desiata hlava Hydry bola nesmrteľná, čo znamená, že každá, aj tá najväčšia prekážka, akú máme prekonať, obsahuje klenot veľkej hodnoty. Žiadna snaha prekonať svoju nižšiu povahu nie je zbytočná, každá smeruje k objaveniu tohto klenotu. Keď Herakles sťal poslednú hlavu Hydry, zakopal ju a prikryl kameňom, znamenalo to, že energia prekonaných problémov existuje naďalej, hoci už očistená a inak nasmerovaná. Teraz ju treba pravidelne kontrolovať, aby sa “pod kameňom vytrvalej vôle” mohla stať zdrojom sily.

Škorpión je znakom transformácie. Herakles sa učí umeniu pretvárať týchto deväť energií, ktoré ponechané samy na seba vedú často ku katastrofám a tragédiám. Fyzika a prírodné vedy nám ponúkajú veľa príkladov zmeny jednej formy energie na inú.

Podobnou premenou môžu prejsť “ľudské” energie: negatívne môžu byť sublimované, použité tvorivým spôsobom a usmernené na pozitívne ciele.

Celková vnútorná premena

Psychoanalýze vďačíme za objavenie nízkych pudov a egoistických sklonov nášho podvedomia. Táto metóda vyplavuje potlačené myšlienky a túžby na povrch, ale zvyčajne to tým aj končí.

Pacient si začína uvedomovať, aké monštrum žije v zákutiach jeho mysle, keď sa ho však pokúša zdolať, cíti sa bezmocný. Herakles však zdvihol svoj problém do vyššieho rozmeru, uzrel ho vo svetle múdrosti, ktorú nazývame duchovnou. Uvoľnil sa z tlaku šelmy, keď si podrobil hrozné, podvedomé energie. Podarilo sa mu to však až vtedy, keď prešiel celkovou vnútornou premenou (povedané inak, usmrtil v sebe nízkeho, starého človeka).

Aj my teoreticky vieme, aký postoj by sme mali zaujať a ako sa správať, ale je pre nás ťažké použiť to v praxi. Je to tak preto, lebo duchovná evolúcia je postupný, zložitý proces. Neznamená to však, že máme pasívne čakať, ale postupovať krok za krokom.

Znamenie Škorpióna nás teda učí, že Vyššie JA, čiže duša, musí prebrať moc nad Nižším JA, čiže osobnosťou, učí ju transformácii, v rámci ktorej staré JA zomiera, aby sa mohol zrodiť nový človek schopný plnšieho života, sebarealizácie…

Pomoc iným v utrpení

Ďalšou Heraklovou úlohou po prekonaní Hydry (v znamení Škorpióna) bolo zbaviť krajinu stymfálskych vtákov. Učiteľ mu povedal, aby ich vyplašil z ich skrýš. Vtáky mali pazúry a perá z tvrdej medi, ktoré mohli zhadzovať ako strely: obrana proti nim bola nemysliteľná. Herakles však nakoniec vtáky vyplašil obrovskými mosadznými bubnami, ktoré vydávali strašné zvuky. Vtáky spadli do blata, kde mnohé uviazli a ostatné odleteli…

Symbolom znamenia Strelca je kentaur, napoly kôň, napoly človek, s lukom a strelami. Tak ako strela mieri k cieľu, aj Herakles smeruje v znamení Strelca k celkovému ovládnutiu svojho spôsobu myslenia a reči. Dokončí úlohu začatú v znamení Blížencov (získanie jabĺk múdrosti). V znamení Strelca už vidíme pred sebou cieľ a smerujeme k nemu rýchlo a priamo. Doteraz sme cieľ nemohli vidieť, lebo ho zacláňala mrákava tvorov (výplodov) našej mysle, myšlienkových útvarov. Stáva sa totiž, že aj osoby plne oddané vyšším ideálom a túžiace sa duchovne vyvíjať, toľko o tom hovoria, že mimovoľne vytvárajú myšlienkové útvary, ktoré im znemožňujú vidieť cieľ.

Vyvinutejší duch má silnejšie myšlienky

V boji Herakla so stymfálskymi vtákmi symbolizuje močiar, v ktorom žili, tzv. nižšiu myseľ, ktorú vždy podfarbujú emócie. Herakles musí preto urobiť konečný poriadok so svojimi myšlienkami a slovami, čiže hroznými stymfálskymi vtákmi. Herakles má pochopiť, že čím viac je ktosi duchovne rozvinutý, tým je mocnejší a tým viac škody môže spôsobiť. Negatívne myšlienky a slová u menej duchovne rozvinutých osôb nie sú také silné, a preto nie sú až také škodlivé.

Nebezpečné vtáky (myšlienky) treba vyhnať z ich skrýš, dostať na čistý vzduch, kde ich dobre vidieť a vzápätí ich treba odohnať.

Niektoré mýty o Heraklovi tvrdia, že tri vtáky boli najhoršie: symbolizujú neduhy ako je ohováranie iných (duchovná klebeta je vrah, ktorý sa nám vracia). Ak ťa ľudia berú zle, hľadaj vinu v sebe, pretože voči človeku, ktorý neubližuje, nepriateľstvo okolia prestáva. Druhým nebezpečným vtákom je egoistický spôsob reči, čiže to, keď človek veľa hovorí o sebe. Tretím, rovnako nebezpečným, je ono Šalamúnovo “hádzanie perál sviniam”, čiže presviedčanie o duchovných veciach ľudí nepripravených, ktorí sa z nich často vysmievajú. V dávnych knihách znamenie Strelca symbolizovalo mlčanie. Kto teda chce vstúpiť do kráľovstva ducha, musí získať kontrolu nad myšlienkami, nekrivdiť iným a zdržať sa zbytočných rečí…

Strelec je štádiom “kukly”, ktorá sa už-už zmení na motýľa. Správne rozvinutý Strelec je teda osoba duchovne silná, dokáže mlčať a má jasne určený cieľ. Uzatvára etapu učenia sa. Teraz sa začína cesta zasvätenia…

Zdroj: http://www.jurasek.sk/ezoterika/ako-rychlejsie-pochopit-svoj-vyvoj.php

Reklamy

2 komentáre to “Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? IV.časť”

  1. anitraM said

    Veľmi dobre sa to čítalo. Mňa čaká zvládnuť ešte 3 znamenia. Duchovná evolúcia je naozaj zložitý proces. 🙄

    Ďakujem za osvieženie novostarými myšlienkami. Čítala som to už dávno. 😉

  2. je to velmi pekne, ale nemusis zvladnut 3 znamenia ak pochopis vsetko v tomto zivote a aj prezijes to co mas, potom by si nepotrebovala prejst tymi ostatnymi
    na to nam bola dana slobodna vola, ale casto krat je to velmi tazke a clovek nema silu vsetkemu celit v jednom zivote pod tarchou okolnosti a tak potom rezignuje

    no ale budem drzat palceky aj ja mam svoje 🙂 papa a pekny vecer

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: