elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Muži v kríze a ich “vnútorná žena”

Posted by elizabethin na 26. decembra 2015

Favim.com-31720Tento článok pochádza z jedného veľmi dobrého blogu pána Jána, ktorý má skvelé postrehy na túto našu dobu “emocionálnu”.

Nejpozději od českého vydání knihy Davida Deidy „Cesta pravého muže“ víme, že jak muži, tak i ženy mají cosi jako vnitřní mužský a ženský princip. Sám Deida k tomu v jedné ze svých přednášek dodává, že je to jisté zjednodušení, tedy jakési „mužské“ strukturování pestrého a těžko zmapovatelného pralesa naší psýché. Nicméně se „animus“ a „anima“, jak tyto naše vnitřní části nazýval C. G. Jung, docela hodí k tomu, pochopit jisté procesy, které mimo jiné často vedou ke konfliktům mezi muži a ženami. (Jung ovšem tyto pojmy používal více v archetypickém smyslu a spíš v souvislosti s kolektivním podvědomím.)

O vnitřním muži a ženě jsem psal již před téměř deseti lety a od té doby jsem na toto téma postavil mnoho konstelací. I moje druhá kniha „Láska, vztahy, konstelace“ se v několika kapitolách zabývá touto problematikou. Je to totiž neskutečně vydatné téma; při pronikání do skrytých souvislostí vztahů se stále a stále ukazuje, jak je důležité zažít a porozumět své „opačně polární“ složce.

V tomhle ohledu jsou na tom ženy lépe, protože je společenský konsens už několik desítek let podporuje v tom, aby svého vnitřního muže žily stejně naplno, jako jejich vnitřní ženu. Lze to pozorovat ve vzdělání, v oblasti zrovnoprávnění nebo na pronikání žen do „mužských“ domén a povolání. Dalo by se říci, že jak Margaret Thatcher, tak i Angela Merkel jsou příklady pro zdolání poslední mužské domény – mocenské politiky – ženami. (Detailně o obou principech informuji na svých webových stránkách: http://www.konstelace.info/zensky-a-muzsky-princip.html)

Za ta léta práce s muži v mužských seminářích a s muži, ženami a páry ve smíšených seminářích jsem se „utvrdil“ především ve dvou tezích. Zatímco o platnosti té první jsem nadále přesvědčen, o generelní platnosti té druhé mám v posledních měsících jisté pochyby. Nejprve ale ony teze:

1. Žijeme v období oslabení mužského principu.
Nejpozději od dob Descartových „vyhrává“ racionální, logický, strukturující mužský princip v pohledu na svět (v jeho percepci) na celé čáře. Zatímco se ženská emocionalita a estetika musela ze společenské a pracovní sféry stáhnout do svých posledních domén – do umění, částečně do reklamy a do onoho romantického okamžiku lásky ve vztahu (většinou jen na jeho začátku) – je mužský princip vtloukán dětem už od první třídy. Vědecký výklad a logická, racionální argumentace je společností přijímána jako všeobecně platná, závazná a nadřazená emočním „výlevům“. Tímto zbytněním se ovšem mužský princip dostal nejen do dominance, ale i do nerovnováhy v energetickém příjmu a výdeji. Z konstelací víme, že to, co je větší, vždy dává, a to, co je menší, přijímá. Takže zatímco mužský princip převzal řízení světa (neobyčejně vyčerpávající úloha), uzavřel se vůči přijímání od ženského principu. To se stalo především znevážením emočního v porovnání s racionálním – pokud jednostranně preferujeme „logos“, budeme se na vše, co není logické, dívat s jistým despektem. Tím se přerušil koloběh mezi ženským a mužským principem, yinem a yangem, s následujícím vysílením druhého jmenovaného.* Současná globální krize (ekonomická, ekologická, morální i hluboká krize demokracie) je výrazem tohoto vysílení.

2. Je proto dobré, naučit se volnému a vědomému pohybu mezi vnitřním mužem a vnitřní ženou.
Toto „cestování“ jsem až donedávna doporučoval všem mužům – koneckonců je emočně inteligentní muž pro každou ženu (samozřejmě pokud si ponechá svoji mužskou energii a dovede ji v potřebné chvíli použít 🙂 pravým pokladem. Ukazuje se ovšem, že kontakt s vnitřním ženským principem, jakkoliv je nutný, může pro některé muže znamenat vážné oslabení či desorientaci.

Existují určité archetypy mužů, pro něž je ono cestování opravdu nezbytné – například pro šamany. Šaman (jakkoliv už tato funkce v dnešním světě vymizela a byla přenesena na různé poradce, léčitele, umělce, spisovatele, bezdomovce či podobná povolání) tvoří ze své definice most mezi světy. Proto také neúřaduje na radnici (ta stojí na rynku uprostřed obce), ale bydlí kdesi na okraji vesnice, tam, kde se civilizace setkává s divočinou. Povětšinou nemá manželku a děti (trvalo mi docela dlouho, než jsem toto pochopil do všech důsledku 🙂 a přes noc na sebe bere zvířecí či dokonce rostlinné podoby, aby to, co v onom jiném světě poznal, přes den přinesl lidem. (A naopak.) Zrovna tak jako krkonošská šamanka Chytrá Horákyně, je i šaman ani-ani, případně jak-i-tak-i. Je nasnadě, že jeho putování by nemělo obsahovat pouze výlety do „jiného světa“ změněného stavu vědomí, ale že by měl být schopný se vtělovat do muže, ženy, dítěte, do mrtvoly, politika, orla, medvědice, hada či lososa; tedy že by měl umět vzít na sebe jakoukoliv podobu. (Máme se ještě mnoho co učit 🙂

Naproti tomu podíváme-li se na archetyp bojovníka či otce rodiny, je nutné připustit, že přílišné věnování se studiu ženského principu mu nepřidá na síle. Za svoji kariéru jsem viděl již mnoho mužů, kteří se svojí negací mužského principu, jakkoliv v dnešním světě pochopitelnou**, ocitli v roky trvající mlze ženského principu, především tedy jeho negativní podoby (sebelítost, nerozhodnost, neprůbojnost, neustálá změna nálad atd.).

Dovolil bych si tedy na závěr přednést jakousi „pracovní“ hypotézu ohledně „vnitřní ženy“ každého z nás mužů. V každém případě se vyplatí, se s touto svojí kvalitou seznámit. Pro každého muže je také nesmírně důležité pochopit, že tato jeho „ženská“ energie je jeho součástí, i když možná zrovna nežitou, projikovanou na partnerku. Mnohokrát jsem zažil, jak muži, pokud jsou pouze mezi sebou, lehce spadnou do způsobu hovoru o „ženskejch“, který zraňuje především a právě jejich vnitřní ženu a tím posléze i všechny „vnější“, byť nepřítomné ženy. (Prý to dělají i některé ženy, když se baví o chlapech…)

Pokud ovšem nějaký muž ve svém současném životě potřebuje především archetyp*** bojovníka, hrdiny nebo otce, udělá dobře, když se vyhne přílišnému bádání o a cestování do své vnitřní ženy. To samozřejmě neznamená, že by vše „ženské“ měl přenechávat své partnerce. Ale jak zaznělo na druhém setkání mužského výcviku „Návrat Krále“: O své dítě, nebo třeba i o přípravu večeře či úklid domova se může postarat na svůj „mužský“ způsob. Zůstává tak ve své mužské polaritě (je tedy stále pro „svojí“ ženu atraktivní) a neztratí se v mlze „jiného světa“.

Hezký mužsko-ženský den vám přeje
Jan

*Jeden z nejzajímavějších energetických důsledků takového přerušení koloběhu a vzájemné podpory mezi ženským a mužským principem je uzavření čtvrté (srdeční) čakry u mužů a tím oslabení jejich srdcí. To se projevuje nejen infarkty, ale i bezohledností a egoismem např. u vědců, manažerů a politiků.
** K negaci mužského principu dochází u mužů především odmítáním otce a přimknutím se (tedy jistou závislostí) k matce. Dále také uvědomováním si současné dominance mužského principu a vnitřním protestem proti tomu.
*** O různých archetypech muže viz http://www.konstelace.info/muzi-archetypy.html

Ďakujem za zdieľanie

zdroj -http://janbily.blogspot.sk/2013/06/muzi-krize-jejich-vnitrni-zena.html
Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: