elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Netradične o Veľkej noci

Posted by elizabethin na 29. marca 2013


Čo je Veľká Noc?

V kresťanskom svete, Veľká noc (a dni tesne predchádzajúce) sú sviatkom smrti a zmŕtvychvstania Ježiša v roku (približne) 30 AD.

 Inak povedané-Veľkonočná nedeľa je prvá nedeľa po prvom splne po jarnej rovnodennosti.

Výpočet Veľkej noci je komplikovaný, pretože je viazaný na Hebrejský kalendár (konkrétne na jeho nepresnú verziu).

Ježiš bol ukrižovaný hneď pred židovskou Paschou (angl. Passover), ktorá oslavuje Exodus z Egypta pod vedením Mojžiša. Oslavy Paschy sa začínali na štrnásty alebo pätnásty deň (jarného) mesiaca Nisan. Židovské mesiace sa začínajú novom, preto štrnásty alebo pätnásty deň mesiaca musel byť hneď po splne.

Preto sa rozhodlo, že Veľkonočná nedeľa bude prvou nedeľou po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Alebo presnejšie: Veľkonočná nedeľa je prvou nedeľou po “oficiálnom” splne na alebo po “oficiálnej” jarnej rovnodennosti.

Oficiálna jarná rovnodennosť je vždy 21. marca.

Oficiálny spln sa môže líšiť od skutočného splnu o jeden alebo dva dni.(Poznámka: pri výpočte Veľkej noci v histórii používali niektoré krajiny skutočný (astronomický) spln namiesto oficiálneho. Takto tomu bolo napríklad v Nemeckých protestantských krajinách, ktoré používali astronomický spln v rokoch 1700-1776. Podobne to bolo aj vo Švédsku v rokoch 1740-1844 a v Dánsku v 18. storočí.)

Spln, ktorý predchádza Veľkej noci sa nazýva Paschálny spln. Existujú dva pojmy zohrávajúce dôležitú rolu pri vypočítavaní Paschálneho splnu. Ide o Zlaté číslo a Epact. Tieto pojmy sú vysvetlené v nasledujúcich sekciách.

 Čo je zlaté číslo?

Jednotlivé roky sa spájajú so zlatým číslom.
Keď sa berie do úvahy vzťah medzi fázami Mesiaca a dňami roku, ktorý sa opakuje každých 19 rokov (ako je to opísaná v kapitole 1), je prirodzené spájať číslo od 1 do 19 s každým rokom. Toto číslo sa tiež nazýva Zlaté číslo. Vypočíta sa nasledovne:

Zlaté číslo = (rok mod 19) + 1

Nový Mesiac padne na (približne) ten istý dátum v dvoch rokoch s rovnakým zlatým číslom.

 Čo je to Epact?

Každý rok sa spája s Epact.
Epact je miera veku Mesiaca (inými slovami – počet dní, ktoré prešli od “oficiálneho” nového Mesiaca) v ten ktorý deň.
V Juliánskom kalendári platí, 8 + Epact je vek Mesiaca na začiatku roka. V Gregoriánskom kalendári, Epact je vek Mesiaca na začiatku roka.

Epact je viazaný na Zlaté číslo nasledovným spôsobom:

Epact = ( 11 * (Zlaté číslo – 1) ) mod 30

Keď sa tento vzťah rovná nule, potom Epact sa obvykle označuje symbolom * a jeho hodnota je 30. Zvláštne? Možno, ale v tých časoch ľudia nemali číslo nula príliš v láske.

Nakoľko existuje len 19 možných Zlatých čísel, aj Epact môže mať len 19 rôznych hodnôt, a to: 1, 3, 4, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20 22, 23, 25, 26, 28, a 30.

 Existuje nejaký jednoduchší vzťah medzi dvoma za sebou nasledujúcimi Veľkými nocami?

Predpokladajme, že poznáme dátum, na ktorý padne Veľká noc tento rok, môžeme ľahko odhadnúť kedy bude Veľká noc na budúci rok? Nie, ale môžeme urobiť kvalifikovaný odhad.

Ak Veľkonočná nedeľa tohoto roku padne na deň X a budúci rok nie je priestupný, potom Veľkonočná nedeľa budúceho roka padne na jeden z nasledovných dní: X –15, X-8, X+13 (zriedkavo), alebo X+20.
Ak Veľkonočná nedeľa tohoto roku padne na deň X, a budúci rok je rok priestupný, potom Veľkonočná nedeľa v tom roku padne na jeden z nasledovných dní: X-16, X-9, X+12 (veľmi zriedkavo), alebo X+19. (Skok na X+12 sa stane len raz sa obdobie od roku 1800 po 2099, konkrétne pri prechode z roku 2075 na rok 2076.)
Ak skombinujeme tento poznatok so skutočnosťou, že Veľkonočná nedeľa nikde nebude pred 22. marcom a nikdy po 25. apríli, môžeme možnosti zúžiť na dva alebo tri dátumy.

 Ako často sa dátumy Veľkej noci opakujú?

Poradie dátumov Veľkej noci sa opakuje každých 532 rokov v Juliánskom kalendári. Číslo 532 je výsledkom nasledovných čísel:

19 – Metonický cyklus alebo cyklus Zlatého čísla
28 – solárny cyklus, pozri sekciu 2.4

Poradie dátumov Veľkej noci sa opakuje každých 5 700 000 rokov v Gregoriánskom kalendári. Číslo 5 700 000 je výsledkom nasledovných čísel:

19 – Metonický cyklus alebo cyklus Zlatého čísla
400 – Gregoriánsky ekvivalent solárneho cyklu, pozri sekciu 2.4
25 – cyklus použitý v kroku C pri počítaní Epact
30 – počet rôznych hodnôt Epac

 A čo Grécka Veľká noc?

Grécka ortodoxná cirkev neoslavuje Veľkú noc vždy v ten istý deň ako katolícke a protestantské krajiny. Dôvodom je fakt, že ortodoxná cirkev používa pri výpočte Veľkej noci Juliánsky kalendár. Tak je tomu aj v iných cirkviach, ktoré bežne používajú Gregoriánsky kalendár.

Keď sa v roku 1923 grécka ortodoxná cirkev rozhodla prejsť na Gregoriánsky kalendár (alebo radšej Upravený Juliánsky kalendár), rozhodla sa tiež používať astronomický spln na výpočet Veľkej noci namiesto “oficiálneho” splnu, ktorý sme opísali v predošlých sekciách.

Tiež si zvolili poludník prechádzajúci cez Jeruzalem, podľa ktorého určovali, kedy sa začína nedeľa. Napriek tomuto sa však tento systém nikdy nepoužíval v praxi, teda okrem nejakého sporadického použitia v dvadsiatych rokoch 20-teho storočia.

Zdroj – diar.sk

Reklamy

2 komentáre to “Netradične o Veľkej noci”

  1. ambala said

    zaujimave :), ale ten vypocet je pre mna stale spanielska dedina 😛 …

  2. xixi aj pre mna a ja som sa tiez k tomu nedopracovala 🙂
    nic si z toho nerob moja 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: