elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Tajomstvo Modrej farby

Posted by elizabethin na 20. februára 2013

574778_328328787229864_1527839503_n

Světle modrá má frekvenci kmitů od cca 650 za sekundu a vlnovou délku 470 nanometrů. Zatímco královská modř má frekvenci 680 – 720 za sekundu a vlnovou délku asi 405 nanometrů. U modré barvy by měl člověk rozlišovat způsob účinků a vlastnosti u dvou různých modrých odstínů.

Jednak existuje světle modrá, které je přiřazena oblast krku a jednak královská modř, přiřazená čelní čakře. Přesto mají oba druhy modré tolik společného, že bych je při popisu na tomto místě nerad odděloval. Nejdříve však chci ještě něco objasnit ohledně královské modře.

Mnoho knih o čakrách, barvách nebo psycho-logii považuje výraz „indigo” za přiřazený čelní čakře, resp. třetímu oku. Protože jsou ve kutečném indigu obsaženy i podíly černé, považuji volbu barvy a příslušný výraz „královská modř” za mnohem vhodnější. Je však na vás, jak si barvy označíte a budete definovat.

Pro mne jde, jak jsem se již zmínil, jen o jakýsi pocit vhodnosti. Nyní však se blíže podíváme na modré odstíny. Modrá představuje klid a mír. Lidé, kteří milují v klidu a míru, mají modrou barvu rádi. Pokud člověk spočívá sám v sobě, propůjčuje mu tento stav jistou vyrovnanost, a tím opět poskytuje  bezpečí.

 Výrazná víra a důvěra v sebe a Stvoření jsou v této barvě rovněž zakotveny. Pokud existuje přemíra této energie, může člověk snadno sklouznout do dogmatických vzorů chování, což obsahuje enormní omezení osobní svobody. Uznání božství uvnitř i vně.

Podívejme se na Matku Boží Marii. Zpravidla má na sobě plášť v královské modři, symbol mateřství, ženské péče, ženského principu. Modrá představuje komunikaci, slovní vyjadřování. Zde však není  míněno jen mluvené slovo, nýbrž i komunikace na všech úrovních, na všechny úrovně, ze všech úrovní. Tím je dán výrazný přístup ke spirituálním  učením. Schopnost meditace je také modrou barvou podporována, protože přináší nejen nezbytný klid a vnitřní mír, nýbrž také vytváří přístup.

Intenzivní práce s modrou v mediální oblasti se může projevit i v telepatických schopnostech. Lidé se zdůrazněnou modrou vlastní diplomatickou obratnost. Jsou  eformátory z nadšení a nezřídka pionýry v novém terénu. Vlastní nadřazený pohled, jakýsi průhled, který ostatním zřejmě ještě dlouho zůstane skryt. Výrazná představivost a vysoce rozvinutá duchovní síla podporují existující kosmické vědomí. Jsou nezávislé na hmotných záležitostech naší společnosti. Spíše negativně působícím tématem modré je vyčerpání, neklid. Lze vycházet z toho, že v tomto případě modrá chybí.

Bylo by možné doporučit se právě v tomto případě modrou barvou zabývat, konfrontovat se s ní a obklopovat, protože tato barva je v podobných stavech spíše odmítána, resp. k tomuto odmítání došlo již dříve a tak byla uvolněna cesta vyčerpání. Neústupnost a strnulost může být rovněž výrazem nedostatku modré. V modré je, jak jsem již poznamenal, zakotveno téma ženského principu. Často je třeba hledat příčinu v dětství, u vlastní matky nebo ženských podílů otce. V raném dětství mohou vést hluboko zasahující zážitky kolem matky a v nich skrytého ženského principu k vnitřním konfliktům, dodnes nevyřešeným.

 V modré barvě je vám poskytnuta možnost vytáhnout tyto záležitosti z vlastního nitra na denní světlo, zpracovat je a tím i uvolnit, aby nemohly váš život dále zatěžovat. „Bytí v jednotě” je obsaženo právě v královské modři, ovšem nachází se zde i pocit oddělení. Oddělení, izolace, stažení se ze svého prostředí. Důsledkem jsou pak nezřídka depresivní nálady. Modrá zde napomáhá k touze spatřit věci opět tak, jaké skutečně jsou, pak je akceptovat jako dané a vybrat si z nich pro sebe to pozitivníModrá barva je často zmiňovaná ve starých rčeních. Pokud se podíváte na následující slovní obraty, zjistíte, že mají něco společného: Je v nich všech skryto jakési „meze uvolňující” poselství.

 „Modré pondělí” například bylo ve středověku dnem, kdy se nepracovalo, člověk byl vytržen ze svých běžných mezí. Rovněž můžeme „slibovat modré z nebe”, to znamená neskutečné, neuvěřitelné věci. Pokud se krátce podíváme na anglické rčení „I feel blue”, znamená melancholickou nebo depresivní náladu. Oblast použití modré je dalekosáhlá. Působí chladivě a tedy stahuje, podporuje spánek chladivým klidem. Je velmi nápomocná při zánětlivých procesech a horečce. Lze ji skvěle využít při křečích, infekcích, problémech se šíjí nebo spálení sluncem.

Modrá uklidňuje a působí vyrovnávajícím způsobem na vegetativní nervový systém a hospodaření s hormony. Uklidňuje ducha. Právě královská modř může působit skutečné zázraky při duševním vyčerpání. Také je s oblibou používána v případě podrážděných nebo zanícených očí.

Shrnutí pro modrou barvu

Hesla: Krk, výraz, komunikace, horní dýchací orgány, klid, mír, pochopení, náboženství, matka. 3. oko, nadřazený pohled, vnímání, světle modrá a královská modř těsně souvisí.

Čakra: Krční čakra (světle modrá), čelní čakra (královská modř)

Myšlenky: K světle modré: Něžná nebeská modř vysoko nad námi propůjčuje jakýsi druh šíře, klidu a svobody. Nechat se spadnout do klidu a přemítání.

K temně modré: Hluboká modř kosmu, která nám propůjčuje klid, mír a ticho. Madonin plášť měl tuto modř, jako znamení mateřské péče.

Tajomstvo zelenej farby

Tajomstvo červenej farby

Reklamy

2 komentáre to “Tajomstvo Modrej farby”

 1. Tento popis farby mi veľmi nesedí. Ja modrú poznám trochu inak – ako farbu odstupu (od veci, od vlastného záujmu a od vlastného prežívania), racionality, ale aj istého tradicionalizmu – “modrý atrament”, ešte kým sa atrament používal. Schopnosť analyzovať a spochybňovať aj základy vlastného presvedčenia. Modrá je ne-ľudská v tom zmysle, že nehľadí na ovplyvňovanie iných (tá diplomatičnosť ma rozosmiala), ale je verná princípu – a to aj vtedy, keby mal ísť proti mne. Ale fakt je, že sa bavíme o indigo/kráľovskej modrej. Belasá je hravá a nezáväzná, ale skutočná modrá je studená a niekedy skutočne až depresívna – extrémne neidentifikovanie sa s ničím nastoľuje pocit osamelosti. Toť moje videnie “modrej”.

  “Kráľovská” modrá je taká práve pre ten odstup, signalizovanie “som niečo iné, strážim zdieľané hodnoty a nemám osobný záujem”. Čo ovšem králi mali. 🙂

  • tie popisy co sa tu uvadzaju maju nieco do seba a ja sa castokrat stotoznujem a aj prakticky to vidim okolo seba. paci sa mi jeho rozumny popis, ktory je v prvom rade v ramci miery a unosnosti a potom tam dodava to extremne, co uz vychyluje pouzitie farieb vo vacsej miere a z coho to prameni
   modra, nie indigova, ma v sebe naozaj nieco diplomaticke z toho dovodu, ze je v rovnovahe, ako nebo co mame nad hlavou alebo moria a oceany, zahrnaju v sebe pochopenie a aj toleranciu extremov s ktorou sa dennodenne stretnes
   pozries vsak hore, na modre nebo, alebo ocean, vodum more a hned ta to ukludni a povie, ze vlastne nic sa nedeje, urobis si odstup od dannej situacie a tym padom ta to ukludni, preto ma aj ukludnujuci charakter, taky chladivy, prinasa vnutorny mier a preto sa pouziva pri silnych emociach na schladenie a ukludnenie a tym potom aj prinavratenie tej straty reci, podpora komunikacie, ale takej tej kludnej uz logickej, ide uz o obhajovanie, alebo respektovanie, vyvazenie sa a preto je tu spominana ta diplomatickost a podpora zivota, lebo bez vody by nebol zivot mozny a ani bez vzduchu, preto ta modra na ruchach a ospevovanie plodnosti a zivota

   samozrejme ak ideme do extremov, uz mame odstup, nekomunikovanie, chlad, tvrdohlavost dokonca, osamelost, az aroganciu a stratu citov , odstup, tvrdost az lahostanost

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: