elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Alexander Svijaš – Co je hřích? Získaná karma

Posted by elizabethin na 13. februára 2013

251945_472532242810975_685151941_nCo je hřích? Vůbec nemáme v úmyslu naše čtenáře strašit. Jestliže jsme však už vzpomněli hříchu, definujme ho, především proto, že naše hledisko se liší od tradičního.

Připomeňme si základní požadavek, který Vyšší síly kladou na člověka: přijmout okolní svět se všemi jeho projevy, tedy nebýt nespokojený se světem.

Stvořitel stvořil svět, který nám dává možnost realizovat jakákoliv přání a potřeby.

Jestliže však naše názory a myšlenky v nás budí pocit nespokojenosti se světem, dostáváme se s ním do konfliktu.

Nepřijetí světa, který stvořil Stvořitel, to znamenánespokojenost s konáním Vyšších sil, je hřích, protože člověk nestvořil tento svět, a nemá proto právo vynášet soudy o tom, co se správné a co není.

Nespokojenost člověka se světem je ve skutečnosti nespokojenost s tím, kdo svět stvořil. Tedy s Bohem. Dílo Boha považuje za nedokonalé, není spokojen s tím, co Bůh stvořil, a přitom zapomíná, kdo stvořil jeho samého.

Z toho vyplývá, že hřích jsou jakékoliv negativní emoce vůči světu (jehož jsme součástí).

Není podstatné, jde-li o nespokojenost s celým životem, konkrétním člověkem, s nějakou událostí nebo sám se sebou. Jde o to, že člověk je nespokojen s dílem Stvořitele.

Získaná karma – to jsou nahromaděné negativní emoce. Získaná karma jsou tedy negativní emoce, které si člověk nahromadil během svého života. Základní přičinou karmických problémů v životě člověka jsou především  nahromaděné negativní emoce, nikoli nějaké nesprávné činy nebo názory na život.

Člověk má a může mít jakékoliv názory na život, i ty nejkrajnější, což znamená, že není zakázáno být nacionalistou, realistou, komunistou atd. Stvořitel je milostivý a dovolí svým dětem mít jakékoliv názory, protože svět, který stvořil, je nesmírně mnohotvárný.

Jestliže však takové názory budí negativní emoce vůči jiným lidem, rodině, společnosti atd., to je už hřích. Nebo když člověk přijímá jako možnou jen jednu variantu směřování svého života – i to je hřích.

Hřích, jenž mu v životě dělá problémy a nepříjemnosti. To znamená, že můžete být nacionalista (pacifista, komunista atd.), nemůžete ale odsuzovat jiné lidi, když nesdílejí váš názor.

Jestliže vy jako nacionalista připustíte, aby jiní lidé měli vlastní názor a řídili se jím, nebudete mít žádné specifické problémy.

To znamená, že nepřípustná (čili hříšná) je situace, kdy člověk cítí nespokojenost s okolním světěm. A kdy takovou nespokojenost cítíte? Když trváte na tom, jaký má svět být.

Máme určitou představu, ale svět není takový, jak bychom si představovali. Proto jsme nespokojeni. Stav, kdy v našich myslích existuje velmi vyhraněná představa o tom, jaký má být svět, který nás obklopuje, nazýváme idealizací.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: