elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Alexander Svijaš – Co je idealizace? Otevřená a skrytá idealizace

Posted by elizabethin na 12. februára 2013

251984_471150932949106_1808943448_nCo je idealizace?  Když přemýšlíte o tom, jaký má být svět, který nás obklopuje, to ještě není idealizace. Teprve když na podkladě svých úvah začnete být podrážděni nebo cítíte jakékoliv negativní emoce.

Idealizovat znamená připisovat nadměrnou důležitost nějakému modelu uspořádání okolního světa,

tj. prožívat jakékoliv negativní emoce v situaci, kdy se reálný svět neshoduje s takovým “ideálním” modelem (nenávidět, žárlit, urážet se atd.) Máte, řekněme, vyhraněný názor na svůj život (nějaký “ideální” model života).

Při srovnávání ideálního modelu s vlastním reálným životem zjistíte, že je mezi nimi velký rozdíl a začnete se trápit. Jakmile se začnete trápit, začínáte hromadit hříchy.

Idealizace nastává, když máte nějakou vyhraněnou představu o tom, jak má jednat muž (nebo žena, dítě, známý, nadřízený, pracovník státní instituce atd.). Víte, jak se má chovat.

On se však chová trochu (nebo úplně) jinak. To znamená, že neodpovídá vašemu ideálu.

Stáváte se proto agresivním a snažíte se ho přinutit, aby se choval tak, jak vy považujete za správné.

Anebo jste smutní, případně zoufalí, že se nechová tak, jak je třeba.

V obou případech nepřijímáte toho člověka (a přes něj celý svět), protože neodpovídá vašemu ideálu. Neidealizujeme jenom lidi, nýbrž i různé situace.

Třeba, že vláda nepostupuje správně a vede zem do slepé uličky. Demokraté zapomněli na demokracii a komunisté na problémy lidu.

Vaše profese je málo placena, zatímco v jiných profesích dostávají nepřiměřeně mnoho. Příkladů idealizace, které nám tak otravují život, je spousta. Některým se věnujeme podrobněji.

Otevřená a skrytá idealizace. Nejdřív si musíme říci, že existují dva typy idealizace: otevřená a skrytá. Otevřená idealizace je, když nás v životě něco dráždí nebo vyvolává nějaký jiný negativní cit, např. práce, byt, televizní relace, vláda, představený nebo spolupracovník, tchýně, manželka (manžel), auto atd.

Máte-li objekt, který vás neustále dráždí, znamená to, že ho (pozemskou hodnotu) idealizujete. Tedy již víte, jaký má být, ale on takový není.

Svou nespokojenost můžete přitom projevovat nebo potlačovat, i když výraz vašeho obličeje zůstane klidný (tak se chovají dobře vychovaní lidé). To ovšem není rozhodující.

Podstatné je, že vnitřně tento svět nepřijímáte, což už je plnohodnotný hřích. Zda takový postoj dáváte otevřeně najevo, anebo zda své city skrýváte, je irelevantní. Čtenáři, kteří se chovají zdrženlivě, budou ještě víc pohoršeni: vynakládají přece tolik duševních sil, aby skryly své negativní emoce! Nevadí.

Podle naší teorie a zkušeností hřeší stejně jako ti, co křičí a mlátí. Druhá forma idealizace je skrytá. Projevuje se, když je všechno v pořádku a vy neprožíváte negativní emoce. Jestliže vás však připraví o nějakou pozemskou hodnotu, ve vaší duši určitě vzplane nespokojenost, agresivita nebo pocit naprosté nesmyslnosti vaší existenceI. 

Nedokážete si např. představit život bez milované práce, rodiny, dítěte, tvorby atd. K odhalení skryté idealizace si musíme představit svůj život a postupně z něj ubírat různé hodnoty – jaké konkrétně, to si řekneme později.

Když ve vás nepřítomnost takové hodnoty nevyvolá mimořádnou reakci, znamená to, že k ní nejste připoutáni. Pokud si bez ní nedovedete představit život (práce, rodina, sex, peníze, moc atd.), rozhodně jí připisujete příliš velký význam.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: