elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske VIII.

Posted by elizabethin na 8. februára 2013

285134220128093607_7hZtt85j_fPARTNER NENÍ BOXOVACÍ PYTEL!

 

Přiznejme si, že většina z nás aspoň občas s chutí vypustí páru. Je příjemné vybít si negativní pocity. Na jednu stranu je tohle od ventilování metodou, kterou by žádný odborník nedoporučil jako vhodný způsob uklidnění, na druhou stranu musíme uznat, že občas se k této metodě uchylují i sami odborníci.

Ať už je tomu jakkoliv, zoufalý či podrážděný člověk cítí úlevu, když své trápení může sdělit milované osobě. A i kdyby to nebylo příjemné ani jemu samotnému, někdy si zkrátka nemůže pomoct.

Je velký rozdíl, když jen občas vypustíte páru, než když z toho procesu vytvoříte přirozenou součást běžné partnerské komunikace.

Všimli jsme si totiž, že ve vztazích, kde jeden z partnerů pravidelně „vypouští páru“, si ten druhý připadá jako boxovací pytel.

Jedním z problémů vypouštění páry je fakt, že existuje nekonečný přísun důvodů, kvůli kterým by měl člověk vypěnit. Jinými slovy, vždycky bude proč ztrácet nervy, pokud upřeme pozornost právě tím směrem.

Z toho důvodu snadno může dojít k tomu, že vypouštění páry při hovoru s partnerem se pro vás stane běžným zvykem, protože pak se budete cítit líp. Přirozeně pak dojdete k názoru, že čím víc tím líp.

A nedá ani moc práce pochopit, proč se partner, který je účastní­kem a příjemcem vašeho procesu vypouštění páry, začne cítit v roli boxovacího pytle.

Na chvíli si představte, že v podvečer jste trochu unaveni. Cítíte se poměrně dobře a život na vás nevrší žádné velké problémy. A zrovna když sáhnete po knize a chystáte se dopřát si před večeří chvilku pohody, do pokoje vejde váš partner a začne si stěžovat na průběh svého dne. Svého partnera milujete a každopádně si přejete být pro něho oporou.

Odložíte knihu a začnete poslouchat. V průběhu dalších deseti minut prodělá vaše nálada zásadní obrat. Partner vám popíše řadu křivd, připomene vám, jak je svět špatný a jak nespravedlivě a nemilosrdně s vámi zachází. Partnerovy argumenty jsou tak pádné, že tomu sám začnete věřit. A partner ještě zdaleka neskončil.

Líčí vám všechny nepříjemné drby o známých a navrch přihodí historku o nějakém škudlilovi. V tu chvíli všechno nasvědčuje tomu, že váš nebohý partner život doslova nenávidí. Už vám pověděl nejmíň o deseti lidech, kteří mu ublížili, a o dalších čtyřech, kteří ho naštvali.

V tomto případě je ten „páru vypouštějící“ partner zřejmě v pro­klatě mizerné náladě a mocně lituje sám sebe. S největší pravděpo­dobností uvidí zítra všechno jinak. A pokud ho naslouchající partner zná už dost dobře, nebude si kvůli tomu dělat zvlášť těžkou hlavu. Prostě bude jen chápavě naslouchat a tvářit se, že partner v něm má maximální oporu.

Na druhou stranu je velmi těžké udržet si vždycky nadhled a nedat se strhnout partnerovým příkladem, hlavně pokud se tato situace opakuje často. Takže platí, že i když občasné vypuštění páry je nejspíš nevyhnutelné, vždy v sobě obsahuje aspoň kousek sobectví.

Jinými slovy, kdykoliv vypouštíme páru, odnáší to někdo jiný. Nejlepší by tedy bylo mít stále na paměti, že při ventilování svých negativních pocitů nesmíme zapomínat na únosnou míru a že čeho je moc, toho je příliš.

Ještě jednou opakujeme, že vypouštění páry není samozřejmě zakázané, ale musí se umět dávkovat. Pak se vám podaří nevyvolat v partnerovi pocit, že vám slouží jen jako boxovací pytel. 

viac na   – Ako prekonať problémy v Láske

http://www.terapieuovecky.cz/clanky/—-doporucene-knihy—-/richard-a-kristine-carlsonovi–prekonejte-nesnaze-v-lasce/8.-partner-neni-boxovaci-pytel-.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: