elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske VII.

Posted by elizabethin na 7. februára 2013

25121710390951945_wURDVLDV_fPŘEDEVŠÍM BUĎTE LASKAVÍ (KRIS)

 

Nejdůležitější je trvale laskavý postoj. Dejte si záležet, abyste si právě tohle denně procvičovali. Začněte doma – ve vlastním partner­ském vztahu. Laskavost představuje jeden z hlavních nezbytných předpokladů pro udržení vřelého vztahu mezi dvěma lidmi.

Dokonce se může stát ústředním bodem celého vašeho vztahu. Když všechno klape, právě díky laskavosti cítíte s partnerem důvěrné sepětí, a začnou-li spory, úspěšně zabrání tomu, aby obyčejná hádka přešla v lítý boj.

Upřímnou laskavostí nemyslím to, že se nutíte do úsměvu, i když na něj zrovna nemáte náladu, či že se chováte rozverně navzdory nějakému trápení.

Spíše jde o to, že se svým partnerem (a všemi ostatními ve svém okolí) jednáte způsobem, jaký byste od nich čekali vy sami. Všichni jsme už mnohokrát slyšeli rčení, že svým chováním učíme lidi, jak se mají chovat k nám.

Stoprocentně platí, že nejlepší způsob, jak své okolí (včetně našeho partnera) naučíme, jaké zacházení bychom od nich chtěli, je projev naší vlastní laskavosti. Ta je totiž prudce nakažlivá.

Sue i po pětadvacetiletém manželství mluvívá o svém muži vždy s usměvavým výrazem, jenž v posluchači vyvolává dojem, že ti dva jsou spolu nesmírně šťastní. Vyptával jsem se jí, v čem podle ní tkví klíč k tak očividnému manželskému úspěchu a štěstí. Bez sebemenšího zaváhání vyhrkla, že je ve vztahu šťastná z toho důvodu, že se provdala za jednoho „z nejlaskavějších lidí na světě“.

Sue například přiznala, že občas mívá sklon tvrdohlavě stát na svém názoru. Ve chvílích, kdy se takhle zasekne, právě Rickova schopnost zachovat klidný a laskavý postoj pomůže Sueinu neoblomnost zlomit. Nakonec tedy nedojde k boji o moc, ale díky Rickově laskavosti žádný z nich neztratí ze zřetele skutečnou podstatu věci a nic nezveličuje.

Občas má Sue špatný den, kdy přijde domů unavená a podrážděná. Rick na její náladu nereaguje, ale dopřeje jí chvilku klidu, aby si pocity utřídila svým vlastním tempem. Je vždy připravený nabídnout jí pomocnou ruku, ale nebombarduje ji otázkami ani návrhy.

Je nezbytně důležité, abyste se svým partnerem zacházeli stejně laskavě jako se svým nejlepším přítelem. Začněte u maličkostí – s upřímnou ochotou mu naslouchejte a dávejte mu najevo úctu a ohleduplnost. Laskavost znamená, že když se to sluší, požádáte o dovolení či se omluvíte, když uděláte chybu. Laskavost rovná se zdvořilost.

Navíc k ní patří i snaha předvídat partnerovy potřeby a sám sobě průběžně pokládat otázky: „Čím bych mu teď udělal radost? Můžu pro něho něco udělat?“ Laskavost má základy právě v podobně prostých věcech.

Nemohu sice hovořit objektivně, ale věřím, že můj partner patří k nejlaskavějším lidem na téhle planetě. Richard se skoro každé ráno probouzí ve skvělé náladě a s pocitem vděčnosti, že si smí vychutnávat život. I na mé nejhorší dny a nálady reaguje s něhou a pochopením.

Díky tomu je pro mě velmi nesnadné vztekat se na něho kvůli hloupostem, jako je pohozený mokrý ručník u postele či omylem zpřeházené zubní kartáčky. Kdyby nebyl pořád tak laskavý, podobné přehmaty by mě doháněly k šílenství.

Spolu jsme se naučili, že člověk se snadno dokáže chovat laskavě, když všechno dobře klape – a když se váš partner rovněž chová laskavě. Jakmile se však objeví potíže nebo se váš partner nechová příliš mile, je to úplně jiná káva. To jsou ovšem právě ty chvíle, kdy je vrcholně důležité procvičovat se v laskavosti. Po pravdě, podobné zátěžové situace určují celý charakter vašeho partnerského soužití.

Partneři jsou jeden pro druhého jako zrcadlo. Většinou dostáváme přesně to, co sami dáváme. Až příště bude mít vaše milovaná polovička špatný den, zkuste se chovat trochu jinak než obvykle.

Pohlédněte partnerovi do očí s úsměvem, z něhož vyčte: „Nic se neděje“ a „Stejně tě pořád miluju, i když se cítíš tak mizerně“. Máte naději, že oplátkou dostanete rovněž úsměv. Určitě s námi budete souhlasit, že pravidelně a každodenně procvičovaná laskavost představuje jeden ze základních stavebních kamenů pro vybudování celoživotního úspěšného vztahu.

viac na   – Ako prekonať problémy v Láske

http://www.terapieuovecky.cz/clanky/—-doporucene-knihy—-/richard-a-kristine-carlsonovi–prekonejte-nesnaze-v-lasce/7.-predevsim-budte-laskavi–kris-.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: