elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske VI.

Posted by elizabethin na 6. februára 2013

 188729040604177843_GmdVAfsa_fZAHOĎTE ÚČETNÍ KNIHU

 

Stojíte-li o stoprocentně jistý a zaručený způsob, jak si obstarat stav trvalého zoufalství – a navíc spolehlivý způsob, jak nepříznivě ovlivnit svůj partnerský vztah -, pak si veďte účetní knihu všeho, co vy děláte a co nedělá váš partner.

A pokud si chcete zavařit na skutečně pořádný průšvih, dávejte partnerovi pravidelně najevo, jak a v čem nesplňuje vaše očekávání – a o kolik víc vy sami pro něho děláte!

Ta představa vám možná přijde k smíchu, ale přesně té chyby se spousta dvojic dopouští, a to dokonce každodenně. Tento typ chování vyvolává vzdor, zoufalství, lhostejnost a vede k celkovému rozklížení jinak kvalitního vztahu.

Nejrůznější důvody člověka samozřejmě svádějí, aby si v duchu dělal čárky či dokonce aby ty účty oznamoval nahlas – čím vším on sám přispívá do vztahu, jak partnerovi usnadňuje život a co všechno obětuje ve jménu vztahu.

Pořád si v duchu připomínáte, kolikrát po sobě jste uklidili dům, zajeli na nákup, vyzvedli děti ze školy, vyžehlili, spravili auto a tak donekonečna.

Nelze vyloučit, že to děláme z obavy, že ten druhý náš přínos neocení – nebo se možná sami trochu vzpouzíme roli, v níž jsme se ocitli -, ale taky v tom může být něco úplně jiného. Ať už nás k tomu vede cokoliv, vždycky se nám to vymstí.

Jakmile podlehnete tomuto všeobecně rozšířeného zlozvyku, mů­žete najisto počítat se dvěma věcmi. Za prvé, vaše nekonečné přemí­tání o nespravedlivém přínosu do vztahu vás bude deptat a hluboce stresovat. Budete-li si v jednom kuse připomínat, jak se dřete pro druhého, budete se na partnera nepřetržitě vztekat, což velmi často vede k utlumení láskyplných pocitů.

Souvislost mezi vaším myšlením a vašimi pocity je jednoznačná a velmi přímá. Přemýšlíte-li pořád o svých křivdách a zaobíráte-li se nespravedlivě velkým podílem práce, který na vás zbývá, pak důsledky těchto negativních myšlenek pocítíte na vlastní kůži – budete si připadat využívaní a vyhořelí.

Za druhé platí, že partner váš vnitřní vzdor a narůstající napětí samozřejmě vycítí, čímž se vzájemná negativita ještě umocní a povede ke vzdornému postoji i z druhé strany. Nikdo totiž není nadšený představou, že jeho přínos do vztahu toho druhého pouze vzteká a neuspokojuje. Obvyklou reakcí na tohle zjištění je partnerovo vzdorné přesvědčení, že právě on sám dělá pro vztah víc.

Obě strany se tedy dloubají v každičkém hnutí prstem a donekonečna se utvrzují v dotčené víře, že zrovna ony dělají víc než ten druhý. Ve vztahu zavládnou negativní pocity a oba partneři věří, že tento stav zavinil výhradně ten druhý.

Jakmile vás napadne vést si takové účetnictví, zkuste ten nápad okamžitě vypudit z hlavy a místo něj přivolat láskyplný pocit. Připo­meňte si, že je snazší vidět vlastní přínos a partnerovu snahu považovat za samozřejmost. Na chvíli zkuste tento myšlenkový proces obrátit. Pravděpodobně zjistíte, že část vašeho zoufalství nevyvolává realita, ale že se vám do způsobu uvažování prostě jen vplížil nepříjemný zlozvyk.

Kdykoliv zaplašíte svůj způsob myšlení postavený na pojetí „to není fér“, pak do vztahu vnesete dobrou vůli. Dokonce jsme s Kris zjistili, že potlačením toho účetnického způsobu myšlení přispíváme k láskyplnosti našeho vztahu mnohem víc než kteroukoliv další snahou či činností, kvůli kterým se jinak užíráme pocitem křivdy.

Ale i kdybyste nedokázali potlačit to účetnické přemýšlení a byli skálopevně přesvědčeni, že v partnerském vztahu vycházíte zkrátka, stejně bude lepší, když si takové myšlenky necháte pro sebe a budete je udržovat v rozumných mezích. Díky tomu si podržíte své láskyplné pocity. Pamatujte si, že je vždy snazší dohadovat se s partnerem, když máte srdce plné lásky a trpělivosti.

Přiznávám, že i my s Kris v tomhle směru občas šlápneme vedle, ale naštěstí jde vždy o výjimky. I vy sami se přesvědčíte, že když se vám podaří zadusit tuto tendenci v zárodku, do vašeho vztahu se vrátí vzájemná láska a úcta – nebo ta současná ještě zesílí.

viac na – Ako prekonať problémy v Láske

http://www.terapieuovecky.cz/clanky/—-doporucene-knihy—-/richard-a-kristine-carlsonovi–prekonejte-nesnaze-v-lasce/6.-zahodte-ucetni-knihu.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: