elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske IV.

Posted by elizabethin na 4. februára 2013

546350_415931335094576_154317147922664_1395924_863294909_nPUSŤTE TOPENÍ NAPLNO

 

Teoreticky platí, že pokud máte nesnesitelně studený byt, můžete příjemnější teploty dosáhnout dvěma základními způsoby. Tím prvním je ucpání všech škvír. Projdete domem a ujistíte se, že všechna okna jsou dobře zavřená, ověříte izolaci na půdě, přesvědčíte se, že je střecha v pořádku, že pode dveřmi netáhne a tak dál.

Přitom však vpustíte do domu další chlad, protože budete otvírat dveře, abyste si ověřili venkovní stav budovy. Druhý, mnohem jednodušší (a rychlejší) způsob spočívá v tom, že prostě víc povolíte ventil topení (či přiložíte víc do kamen). A vida – během pár minut bude u vás doma teplo a útulno – a to bez ohledu na drobné škvírky.

Tuto metaforu můžete snadno použít i na partnerské vztahy. Můžete se pokusit dosáhnout oteplení a zútulnění domova tím, že spravíte všechno, co je v nepořádku. Teoreticky lze předpokládat, že když dokážete utěsnit každou škvírku a opravit každou nedokonalost stavení, pak vytvoříte báječný vztah vyplněný vřelostí a láskou.

Ale jako v případě vytápění bytu můžete sáhnout k jednodušší (a účinnější) metodě, kterou je (obrazně řečeno) větší povolení ventilu topení. V praktickém slova smyslu to znamená, že naplno zapnete každý zdroj tepla, na který si jen dokážete vzpomenout. Začnete se chovat laskavěji a štědřeji, častěji budete rozdávat lichotky. Přestanete tolik kritizovat, trucovat a odsuzovat. Nebudete se vztekat, spíš se procvičíte v trpělivosti a schopnosti odpouštět.

Častěji se druhému zahledíte do očí a naučíte se mu lip naslouchat. Místo toho, abyste si prosazovali pravdu za každou cenu, měli byste dát přednost pohodě, stejně jako byste měli dbát víc na potřeby svého partnera než na své vlastní. Mluvte a jednejte tak, jako jste spolu mluvívali a jednávali na počátku vašeho vztahu. Krátce řečeno, dělejte všechno, co má třeba jen vzdálenou souvislost s láskyplným chováním. Zvýšíte-li teplotu domova tímto způsobem, většina škvírek a nedokonalostí zmizí sama od sebe i bez vaší velké snahy či dřiny.

I když je to dokonale jasné (stačí se chvíli posadit a trochu si to promyslet), skoro nikdo tento způsob nevolí. Většinou se rozhodne pro tu první metodu a snaží se opravit vady domu. Lidé často tvrdí: „Nemůžu pustit topení víc, dokud se v našem vztahu nesplní jisté podmínky, dokud se ten druhý nezačne měnit.“ Potíž je v tom, že druh změny, který vyžadujete, nemůže bez dostatku tepla prostě proběhnout – jako kdybyste připřáhli koně za vůz.

Caitlin byla zklamaná a trochu zahořklá, že její manžel Fred se po ztrátě zaměstnání víc nesnaží. Svěřila se mi: „Už mám jeho lenosti plné zuby. Celý den jenom dřepí na zadku. Dokonce se ani nesnaží!“ Poté dodala, že rozhodně nemá v úmyslu chovat se láskyplněji, dokud se Fred nedá trochu do kupy.

Seznámil jsem Caitlin s teorií silně povoleného ventilu topení. Chvíli trvalo, než ji strávila, ale nakonec souhlasila, že v zásadě to nevypadá jako špatný nápad. Učinila několik nenápadných změn a začala se chovat méně útočně. Sama to popsala slovy, že manželovi „přestala pít krev“. Při sledování televize si k němu sedávala blíž. Přestala manžela dusit neustálým připomínáním závažnosti problému. Začala se chovat jako kamarád, jako člověk, jemuž na Fredovi záleží.

Oznámila mi, že změny ve Fredovi i jejich vztahu jsou skoro k neuvěření. Fredovi se zvedlo sebevědomí a vrátil se mu bývalý smysl pro humor. Dokázal se otevřít a svěřit se manželce se svými pocity. Caitlin ve Fredovi objevila stránku, kterou u něho nikdy neviděla – jeho citlivé já.Během relativně krátkého období byl Fred opět ve své staré kůži a jejich vztah byl ještě pevnější než předtím, než ztratil práci.Stejná zákonitost se projevuje v každém vztahu, a to bez ohledu na průvodní okolnosti a problémy.

Zatím jsem se ještě nesetkal s případem, kdy by se vřelejší chování k partnerovi nevyplatilo. Zamyslete se, zda nepřijdete na metody, kterými můžete pustit topení trochu víc. Nakonec budete rádi, že jste to udělali.

viac na : Ako prekonať problémy v Láske

.

zdroj – http://www.terapieuovecky.cz/clanky/—-doporucene-knihy—-/richard-a-kristine-carlsonovi–prekonejte-nesnaze-v-lasce/4.-pustte-topeni-naplno.html

Reklamy

2 komentáre to “Ako prekonať problémy v láske IV.”

 1. moonica said

  🙂 a prípadne si k tomu uvoľneniu ventilu lásky pustiť aj pesničku, ktorá má v názve pomôcku na ceste k zdroju tepla a svetla :

  😉

  • dakujem monika 🙂
   ja akosi nestiham s odpovedami, len naplanujem na tyzden dopredu a potom sa snazim v tom urobit poriadok :-)))
   ale cold play mam rada a dakujem za tuto piesen 🙂
   pripomenulo mi ako je dobre neupinat sa na minulost, ale byt za nu vdacny a poslat si energiu lasky do momentu v minulosti, ktory ma najviac zranil a tak som ho preliecila a som v klude dnes, prijala som co sa stalo a vidim, ze moja cesta je troska ina ako som si vysnila, ale to neznamena ze je zla, ale mozem teraz s odstupom poveat, ze som vdacna za tuto lekciu z partnerskych vztahov mhmh
   vela ma to naucila a vpochopeni a takom pokornom prijati som sa posunula daleko dopredu, kde som si myslela, ze sa nikdy nedoplazim 🙂 a uz sa viem aj v tichu sama so sebou usmievat a byt spokojna v tomto bode co som :-))
   no neuveritelne 🙂
   krasny vikend ti prajem a posielam vela oravskeho slniecka a obrovskeho snehuliaka k tomu 🙂
   zivot je faj, uvidis 🙂
   a velmi laskavy ku kazdemu …..
   a dodavam, ze dokaze plnit tajne sny sposobom aky by si ani necakala, ale to je zasa jeho uloha a gabina ta pozdravuje aby si nebola smutna, ze vsetko je v poriadku 🙂
   clovek za zivot ma za ulohy zvladat nie len tie radostne lekcie, ale aj tie bolave hmmhmhm
   ale to neznamena, ze nad nami nebdie
   pappapa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: