elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske III.

Posted by elizabethin na 27. januára 2013

150881_492021354193939_138341636_n VYKAŠLETE SE UŽ NA TO!

Jednoho dne jsem řídil auto a poslouchal živé vysílání v rozhlase. Během necelé půl hodiny volali tři lidé, aby si postěžovali, co je­jich partner provedl či – v jednom případě – „možná provedl“. U všech tří telefonátů šlo o takzvanou křivdu starou nejméně rok. Jednu ženu trápil problém, že její manžel před dvěma lety „možná flirtoval“ s jinou ženou.

Doslova se tím užírala, nedokázala to pustit z hlavy a nevěděla, co si počít. Další si stěžovala, že její manžel se jí v posledních letech zdá uzavřený do sebe a neumí ji vyslechnout. Snažila se přijít na to, co udělala špatně.

Jako kdyby v duchu hrála ping pong a donekonečna omílala: „Mohlo to být tohle a mohlo to být taky tamto.“ A jako poslední volal muž, aby se svěřil se svým trápením, že manželka během prvního roku manželství několikrát nesmyslně přečerpala účet.

Nedokázal v noci pořádně spát ze strachu, aby se situace neopakovala, i když jeho žena se nyní očividně krotila a z celé věci si vzala poučení.

Ještě pořád jí nepřestal mít za zlé, „jak ohrozila jejich budoucí zabezpečení“.Nejradši bych hlasitě zařval: „Vykašlete se už na to!“ Ale mode­rátorka jim tuhle radu nenabídla, spíše naopak. Povzbuzovala volající k tomu, aby se ve svých křivdách ráchali ještě víc, aby do nich nepře­stávali dloubat, a doslova jim nalévala hlavu pochybnostmi, obavami a dodatečnými starostmi.

Vykládala nesmysly typu: „Opakuje se podle vás tenhle vzorec partnerova chování?“ nebo „Propána, tohle neslyším poprvé! Hlavně si v budoucnu dávejte pozor!“Než budu dál pokračovat, rád bych vás ujistil, že tím nehájím mimomanželské flirtování, neochotu naslouchat partnerovi či pře­hnané utrácení. Všechny tři záležitosti mohou v manželství i v dalších mezilidských vztazích vyvolat spoustu problémů.

Bohužel, většina lidí očividně odmítá brát na vědomí negativní dopad lpění na dávných událostech, kdy se nejednalo o život, i dopad, jaký má tato neochota pustit staré věci z hlavy na náš partnerský vztah. Zapomínáme, jak i nás otravuje společnost lidí, kteří se nedokážou povznést nad věc a pořád se zabývají dávno minulými problémy.

Vůbec si neuvědomujeme, jak obtížné je vytrvat v lásce k člověku, který na nás klade nerealistické požadavky a který v hloubi srdce nedokáže uznat, že jsme jenom lidi. Existuje jedno staré rčení, jež se vztahuje nejen k těmto třem volajícím nešťastníkům, ale k většině z nás: „Čeho je moc, toho je příliš.“Mezilidské vztahy jsou vyčerpávající i bez dodatečného břemene, jež pro nás představuje to neustálé oživování a připomínání starých křivd.

Pomůže, když si člověk ustavičně připomíná, co s jeho schop­ností milovat, odpouštět a vnitřně růst udělá to věčné užírání se dávno uzavřenými záležitostmi. Většinou platí, že když máte hlavu plnou obav a vzpomínek na dávné křivdy a problémy, pak vás trápí strach, podezření a zoufalství – cítíte vlastně všechno, jen ne lásku. Vaše zoufalství se většinou rozlévá i do dalších oblastí života, takže nakonec se budete užírat pořád narůstajícím množstvím „prkotin“.

Nikomu neradíme, aby před problémy strkal hlavu do písku. Po pravdě, chyby děláme všichni, nikdo se nechová výhradně dokonale a přinejmenším občas šlápneme i názorově vedle. Ideální prostředí, které nám pomůže tohle všechno zvládnout a překonat bez úhony, je takové, v němž převládá odpuštění a pochopení.

Jinými slovy, když se člověk, jehož milujete, dopustí nějaké chyby, pak to nejlepší, co můžete udělat, je poskytnout mu lásku a podporu – a ne nafouknout problém do zbytečně obrovských rozměrů. Tak svůj vztah nepoškodíte a váš partner nebude mít zábrany svůj problém s vámi prohovořit.

Vaše partnerská vzájemnost se tou podporou ještě umocní.Pokud tedy v sobě nosíte staré křivdy a užíráte se jimi, možná že přišel nejvyšší čas je nechat plavat. Místo hýčkání negativních pocitů a rozmrzelosti byste měli dospět k rozhodnutí, že odpustíte, zapomenete a pro příště budete hledět pouze kupředu. Tou nejlepší odměnou pro vás bude bohatší, otevřenější, upřímnější, láskyplnější a přínosnější vztah.

Ďakujem za zdieľanie
.
.

 viac na   – Ako prekonať problémy v Láske

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: