elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

S. N. LAZAREV – Kritické situace

Posted by elizabethin na 22. januára 2013

528493_405022529517821_328336840519724_1396457_1825825628_nPo všech nepříjemnostech, které mě v životě potkaly, jsem si zformuloval několik zásad jak přežít.

1. V kritické situaci je třeba zcela se oprostit od snahy o jakékoli hodnocení, lidskou logiku i vlastní já. Kategoricky si  akázat otázky typu: “A co bude dál, když to přežiju?” Ve všem, co se s námi stane, musíme hledat nejvyšší vůli.

2. Zádně neštěstí a žádná zkouška nepřicházejí proto, abychom byli potrestáni nebo zničeni. Jak známo, Bůh nám neukládá zkoušky, jež nejsme schopni unést. Každá událost v sobě vždy obsahuje pozitivní princip, který potenciálně rozvíjí nejvyšší vrstvy našeho lidského já.

I v té nejhorší situaci vždy nalezneme tvořivý aspekt, i když zejména zpočátku je těžké ho zaznamenat a vycítit. “Co Bůh činí, dobře činí.”

3. V kritické situaci se nikdy nesmíme zatvrdit nebo bát, v takovém případě nevyhnutelně prohrajeme. Strach z  budoucnosti je nevíra v Boha a v nejvyšší vůli. Proto musíme v kritické situaci neustále opakovat: “Vše je vůle boží.” To pomůže přemoci strach. Zlobná zatvrzelost je také výrazem nevíry v Boha a v hlubinnou pozitivnost všeho, co se děje kolem nás. 

Jednou provždy si musíme umět říct: Bůh nezná pojem trest. Jsou tu jen zkoušky, v nichž musíme překonat sami sebe, abychom měli k Bohu blíž.

4. Ať se nám přihodí cokoli, nejprve a ze všech sil především musíme zachraňovat cit lásky v duši. “Ať se stane cokoli. Pane, ať mě potká sebevětší neštěstí, má láska k Tobě se nezmenší.” V kritické situaci dokážeme přežít a překonat krizi jen díky pronikavému vzepětí lásky k Bohu. Dobromyslnost a  ochota pomoci jiným v kritické situaci je zprostředkovaná forma směřování k Bohu.

5. K soutěži je třeba připravovat se předem. Musíme si umět představit každé zhroucení našich tužeb a říkat: “Pane, vše, co pochází z Tebe, přijímám jako způsob očištění lásky k Tobě. A ať se stane cokoli, má láska k Tobě jen vzroste.” Nesmíme nejen pociťovat strach z budoucnosti, ale ani litovat minulosti.

Jedním z nejnebezpečnějších momentů v kritické situaci je snaha hledat za každou cenu viníky, obviňovat sebe či jiné; z toho se rodí zatvrzelost.

Reklamy

2 komentáre to “S. N. LAZAREV – Kritické situace”

  1. proste ja said

    Ty sa nezdáš. 🙂 Postuješ každý deň.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: