elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? VI.časť

Posted by elizabethin na 11. januára 2013

Favim.com-9580

V prelomových, ale zároveň aj ťažkých časoch, v ktorých žijeme, si v konečnom dôsledku ľudia začínajú silnejšie uvedomovať potrebu duchovnosti vo svojom živote. Vychýrená anglická ezoterička Alice A. Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules (u nás zatiaľ nevyšla!) vysvetľuje skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu.

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? I.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? II.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? III.časť

.

Nemusíme akceptovať špinu v živote

Jedenásta Heraklova práca však ukazuje, že nemusíme akceptovať “špinu” ani vo svojej povahe ani vo svete, ktorý nás obklopuje. Zbaviť sa jej môžeme vtedy, keď vedome usmerníme energiu “dvoch riek” do svojho života.

Ten, kto vo svojom živote dostatočne trpel, prestáva myslieť len na seba. Pochopí, že cesta k šťastiu nespočíva v zbavení sa utrpenia, ale v rozplynutí v čomsi, čo prekračuje vlastné problémy. V znamení Vodnára sa žiak stáva majstrom, ktorý začína slúžiť iným. Môže sa ním stať, lebo sa naučil slúžiť iným a vie slúžiť, lebo sa už stal majstrom.

V tejto etape vývoja človeka zaväzujú tri vlastnosti. Ak neboli dostatočne rozvinuté, človek ešte nevstúpil na cestu zasvätenia.

Ide o nezištnú službu iným (pre majstra je pomoc iným prirodzená, neznamená žiadne odriekanie sa). Schopnosť pracovať v skupine znamená celkom zabudnúť na seba na prospech skupiny. Existuje veľa skupín, organizácií, spoločenstiev, ktoré sú živnou pôdou pre mnohých ambicióznych ľudí. Každá takáto skupina je liahňou žiarlivosti: ľudia sa snažia zapôsobiť na iných svojim vedomosťami, svojim zaradením, dosiahnutým stupňom “duchovnosti”.

Správne chápaná úloha “lídera” v skupine spočíva v zabudnutí na seba a na vlastné záujmy v prospech skupiny či organizácie. Samozasvätenie je posvätením svojho JA. Taký človek prebúdza v každom s kým sa stretne túžbu po pravde, dobre a kráse. V jeho prítomností ľudia cítia rozšírenie vedomia, uvoľnenie, vnútorný pokoj… Jednoducho povedané, prítomnosť skutočného majstra človeka duchovne povznáša.

Jedným zo súhvezdí spojených s Vodnárom je okrídlený kôň Pegas, symbol večne inšpirujúcej vyššej mysle, lásky k umeniu, odpútania sa od toho, čo je prízemné. Znamenie Vodnára možno nazvať aj znamením Jána Krstiteľa, lebo je prípravou pre mimoriadnu udalosť, ku ktorej má dôjsť v poslednej práci Herakla. Tá je spojená so znamením Rýb.

Zostala teda už len jedna práca, ktorú musí Herakles vykonať, aby dosiahol oslobodenie. Z toho, ktorý slúži, sa teraz má zmeniť na toho, čo oslobodí.

Ako pomôcť iným postaviť sa na nohy

Jeho úlohou je vyslobodiť červené stádo netvora Géryona, ktoré strážil dvojhlavý pes. Pri spiatočnej ceste Herakles strácal a znova nachádzal cestu. Keď sa však vrátil k učiteľovi, ten mu oznámil, že klenot nesmrteľnosti je jeho: vykonaním dvanástich prác prekonal ľudské chyby, dosiahol vlastnosti božské a stal sa nesmrteľným…

Stádo, ktoré mal Herakles zachrániť, symbolizuje ľudstvo, a pastier, ktorý ho stráži, rozum; pes s dvoma hlavami – to je materiálna stránka a povaha emócií. Herakles zabil dvojhlavého psa, ale omilostil pastiera. Znamená to, že vlastnosti predstavované psom musíme prekonať, kým rozum, ako pastier stáda, má kontrolovať všetku činnosť.

Géryon je symbolom máje, ilúzií, je tvar, ktorý naberá hmota.

Medzi nebeskými súhvezdiami sa súhvezdie Herakla nenachádza náhodne. Navyše nebeský Herakles má nohu na hlave draka (v súhvezdí Draka). Je to drak zbavený krídel, čiže had, bytosť s nie najlepšou reputáciou…

Súhvezdie Rýb symbolizujú dve ryby: jedna, väčšia, predstavuje ľudskú dušu a pláva smerom k severu – čo je smer duchovného snaženia sa. Druhá ryba, menšia, predstavuje osobnosť, čiže našu fyzickú, emočnú povahu a konkrétny rouzum: pláva pozdž nebeského rovníka akoby “s prúdom”. Páska medzi nimi je niť života spájajúca dušu s nasledujúcimi osobnosťami v jednotlivých vteleniach. Pohyby jednej ryby prostredníctvom pásky pôsobia na správanie sa druhej a naopak.

Počas mnohých vtelení ryba (duša) nie je aktívna, ťahá ju malá ryba, osobnosť. Ale postupne sa úloha obracia, telesno prestáva dominovať nad potrebami duše, až nakoniec sa človek stáva nositeľom svetla, lásky a sily, ktoré duša vyžaruje.

Podľa tradície je vládcom znamenia Rýb Neptún a ezoterickým vládcom Pluto, planéta hlbokej vnútornej transformácie. Neptún môže pôsobiť rôzne: podľa toho, ako prijímame jeho vibrácie. Zle znáša kontakt s materiálnou úrovňou: vtedy spôsobuje, že človek podlieha ilúziám, zlým návykom, klamstvám, rozčarovaniu. Vyššími prejavmi vplyvu Neptúna je umelecká vnímavosť a ešte vyššími spolucítenie, milosrdenstvo a všezahŕňajúca láska bez podmienok.

Znaku Rýb na tele človeka sú podriadené chodidlá. Kristus pred poslednou večerou umyl svojim žiakom nohy. Týmto rituálom im poskytol intuitívny vhľad na ich ďalšiu cestu, na ktorej dosiahnu svoj duchovný cieľ.

Každý skutočný majster pomáha svojim žiakom postaviť sa na vlastné nohy, aby dokázali vziať svoj osud do vlastných rúk. Slúži iným, ale nerobí ich na sebe závislými, naopak, učí ich samostatnosti, sebadôvere, inšpiruje ich byť sebou, odmietnuť staré formy. Majster vedie žiaka k tomu, aby realizoval svoju dušu, “sprítomnil” ju v tele, zbavil okov fyzickej, emočnej a mentálnej povahy, závislosti na prostredí, a tak dosiahol stav vnútornej slobody.

Znamenie Rýb uzatvára cyklus a je zároveň bránou k novému cyklu zmien na vyššom stupni špirály života.

Lebo cesta poznania je nekonečná…

Zdroj: http://www.jurasek.sk/ezoterika/ako-rychlejsie-pochopit-svoj-vyvoj.php

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: