elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? V.časť

Posted by elizabethin na 10. januára 2013

Favim.com-31150

V prelomových, ale zároveň aj ťažkých časoch, v ktorých žijeme, si v konečnom dôsledku ľudia začínajú silnejšie uvedomovať potrebu duchovnosti vo svojom živote. Vychýrená anglická ezoterička Alice A. Baileyová vo svojej práci The Labours of Hercules (u nás zatiaľ nevyšla!) vysvetľuje skrytý význam Heraklových úloh v symbolike dvanástich znamení zverokruhu.

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? I.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? II.časť

Ako rýchlejšie Pochopiť svoj vývoj v Živote? III.časť

Otvára sa brána Zasvätenia

Je čas odkódovať zmysel rozprávok a mýtov a zreteľne ľuďom túžiacim po poznaní povedať, v čom spočíva tajomstvo ľudskej existencie. Preto dnes vychádza najavo toľko skrytého poznania, ktorého sa, žiaľ, neraz dostáva aj nepripraveným…

Úlohou v znamení Kozorožca je prekonanie psa Kerbera, strážcu podsvetia. Učiteľ otvoril Heraklovi tretie oko a on zbadal trpiacich titanov, ktorých mal oslobodiť po tom, čo prekoná Kerbera.

Keď Herakles získal múdrosť a silu, mal svoje schopnosti použiť na oslobodenie iných od utrpenia. Herakles premohol Kerbera a oslobodil titanov. V širšom chápaní sa cieľ tejto práce prejavuje nasledovne: na svete nemôže zavládnuť pokoj a súlad, kým trpia titani a ich bolesť padá na prsia matky Zeme. Zmysel desiatej práce je v tom, aby žiak svojim každodenným životom dokázal, že vie byť čistý, oslobodený od pokušení a egoizmu.

Potom Herakles prešiel zasvätením. Musel prejsť osobným peklom, prežiť vo svojom živote veľmi ťažké obdobia, kým dokázal vstúpiť do všeobecného pekla, slovom musel zažiť peklo ako individuálnu skúsenosť. Až potom mohol zaujať neosobný postoj, zakúsiť pocit všeobjímajúcej lásky, ktorá bola spočiatku nasmerovaná len ku konkrétnym ľuďom. Teraz má túto lásku pocítiť voči celému ľudstvu. Takýto človek je schopný milovať každého, dokáže ho vidieť takého, akým je, spolu s jeho chybami a pádmi a napriek tomu ho akceptovať a milovať.

V Hádovej ríši Herakles prekonal Kerbera, ktorého tri hlavy symbolizujú: honbu za senzáciami a neustálymi dojmami, znova oživované túžby a dobré, ale nepremyslené a nezrealizované predsavzatia, o ktorých sa hovorí, že peklo je nimi vydláždené. Hady, ktoré ovíjajú netvora, to sú rôzne ilúzie, ktoré brzdia náš postup na duchovnej ceste, ťahajú nás dole a pútajú nás k materiálnym veciam, podporujú naše rôzne obavy. Medzi inými je to aj strach z neúspechu, ktorý paralyzuje aktivitu a rodí pasivitu: to je veľký hriech adeptov a žiakov.

Kedy sme pripravení slúžiť ľudstvu

Kozorožec je aj pre astrológov náročné znamenie zverokruhu, plné smútku, náročné na interpretáciu. Jeho vládca Saturn je prísny ale spravodlivý sudca. Zobrazuje ho kozol driapajúci sa hore, ktorý hľadá obživu v chudobnej skalnej pôde. Po mnohých ťažkostiach sa vyšplhá na štít, získa zasvätenie, pretože dokázal, že mu možno zveriť tajomstvá života a vyšších síl.

K zasväteniu vždy dochádza v znamení Kozorožca. Pravda skutočnosť, že sa niekto narodil v tomto znamení, neznamená, že už je zasvätený. Ľudia smerujúci k duchovnému rozvoju buď trpia komplexom menejcennosti a cítia, že nemôžu nič dosiahnuť alebo majú prehnané predstavy o svojej dôležitosti a stávajú sa pyšní, namyslení.

Zasvätenca možno spoznať podľa mlčania a ticha: nehovorí o svojich duchovných úspechoch. Zasvätenie vždy sprevádza osamelosť a zvyčajne aj intenzívne utrpenie. Symbolika tohto znamenia hovorí o stúpaní hore, ale Herakles zostúpil do podsvetia, čo je presným opakom cesty hore, cestou do pekla.

Spomeňme si však, že podľa slov modlitby Verím v Boha Ježiš takisto zostúpil do pekiel. Jeho láska k ľuďom sa týka aj zatratených duší, aby sa aj ten najposlednejší mohol vrátiť do domu Otca.

V znamení Kozorožca vstupujeme do kráľovstva ducha, k čomu môže dôjsť len vtedy, keď sa človek prestane stotožňovať so svojou pominuteľnou stránkou, telom, a uprednostní duchovnú časť svojej existencie. Jeho vedomie je sústredené v duši, ktorá sa oslobodila od obmedzení formy.

Všetky predchádzajúce Heraklove práce súviseli s jeho vlastným duchovným rozvojom: teraz je slobodný, je zasvätencom a môže pracovať na prospech iných… Bránou Kozorožca človek prechádza do dvoch posledných znamení – Vodnára a Rýb, ktoré symbolizujú službu ľudstvu.

Keď Herakles skončil desiatu úlohu, majster mu prikázal odvrátiť sa od lesku svetla a vrátiť sa k tým, pre ktorých je svetlo iba iskierkou v tme. Poslal ho očistiť od zla kráľovstvo Augiáša…

Posledné kroky k oslobodeniu duše – Čas lámania bariér

Kráľ bol prekvapený, že ktosi ako Herakles chce urobiť čosi bez nároku na odmenu. Sľúbil mu však, že ak prácu – vyčistenie jeho chlievov – vykoná za deň, dostane desatinu jeho stáda. Ak nie, Heraklov život i majetok sa ocitnú v rukách kráľa. Keď však Herakles zmenil korytá riek a usmernil ich do znečistených stajní (vďaka čomu vykonal úlohu za deň), kráľ bol rozhorčený: “To nie ty, ale rieky vykonali túto prácu!” A nedal hrdinovi nič.

Keď sa Herakles vrátil k učiteľovi, ten mu povedal: “Začal si slúžiť svetu. Postúpil si dopredu zdanlivým krokom späť. Daroval si časť vlastného svetla, aby svetlo iných svietilo jasnejšie. Klenot jedenástej práce je navždy tvoj.”

Nie hmota a rozum, ale život a láska

Cieľom jedenástej práce je pomoc v očistení sveta správnym nasmerovaním sily a životných energií. Herakles čistí stajne Augiáša od zlej karmy predchádzajúcich chýb a ignorancie. Špina sa v nich zhromažďovala 30 rokov – toľko približne trvá cyklus obehu Saturna, planéty, ktorá si od nás vyžaduje sebazaprenie a odpracovanie toho, čo sme zanedbávali.

Astrologický obraz znamenia Vodnára je človek vylievajúci vodu z nádoby, z ktorej vytekajú dva prúdy vody. Dve rieky, o ktorých hovorí mýtus o Heraklovi, vidíme aj v grafickom symbole znamenia Vodnára – dve vlnky. Dvoma riekami sú – rieka života a rieka lásky. Tieto dve slová sú v ére Vodnára kľúčové. Čiže nie hmota a rozum, ale život a láska. Keď zlomíme bariéry separatizmu, budeme mať k dispozícii iné energie a necháme ich plynúť rodinou ľudí.

Dovtedy však nečakajme uznanie iných, keď sa snažíme chrániť život (nielen v podobe nenarodeného, ale aj v podobe vojaka posielaného brániť záujmy mocibažných) a vyjadrovať lásku. Byť pionierom v nejakej oblasti, hlásať nové myšlienky je ťažká úloha: vždy sa stretáva s nedôverou, často pohŕdaním, nepochopením a dokonca vysmievaním. Takýto človek nech nečaká odmeny: je kliesniteľom cesty do budúcnosti.

Zdroj: http://www.jurasek.sk/ezoterika/ako-rychlejsie-pochopit-svoj-vyvoj.php

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: