elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Ako prekonať problémy v láske II.

Posted by elizabethin na 4. decembra 2012

Favim.com-24125NAUČTE SE SMÁT SAMI SOBĚ

Téměř nic vás před každodenním zklamáním neochrání lépe než zdravý smysl pro humor – obzvlášť schopnost smát se sám sobě.

Každý dlouhodobý vztah dospěje do stadia, kdy vás partner zná skoro stejně dobře jako sám sebe.

Seznámí se se všemi vašimi zlozvyky, předvídá vaše nevhodné reakce a má dokonale přečtené metody, kterými čas od času prosazujete svou vůli. I kdybyste se snažili, stejně by byl problém skrývat před partnerem vaše pravé já.

Nedokážete-li se zasmát sami sobě, pak vás čeká velmi hrbolatá a neveselá cesta životem. Budete ve svém vztahu svádět ustavičný zá­pas, protože kdykoliv vás partner poškádlí, všimne si vašich nedostatků a tu a tam na ně poukáže, budete se cítit trochu defenzivně a zřejmě tak budete i jednat.

Tím naopak ještě víc odhalíte a zvýrazníte své slabé stránky, takže náhle se budou zdát důležitější, než skutečně jsou. A co víc, vaše reakce na partnerovy poznámky dá vzniknout dalším problémům, které budete s partnerem muset vyřešit, a z „maličkostí“ se stanou „zásadní věci“.

Podíváte-li se na nejspokojenější a nejláskyplnější partnerské vztahy, skoro vždy zjistíte, že oba partneři se umějí smát sami sobě a dokážou si udržet nadhled a dobrou náladu i v situacích, kdy na povrch vyjdou jejich nedostatky. Tím vytvoří podmínky, v nichž občasné škádlení či popichování nevadí a kde se ani jeden z partnerů nebojí pronést poznámku nebo návrh. Takový vztah má šanci se prohlubovat a růst, protože obě strany se v něm cítí bezpečně.

Je velmi zajímavé sledovat, co se děje během potenciálně výbušné diskuse, během níž si však člověk udrží smysl pro humor. Ve vět­šině případů se tím spor zažehná a jednoduše vyzní do ztracena.

Byli jsme například ve společnosti dalšího páru, když žena pronesla lehce jízlivou poznámku na adresu svého manžela. Konkrétně řekla: „Moc mluvíš.“ Mužova reakce přesně vystihuje jádro této strategie. Zasmál se sám sobě a nevzrušeně jí potvrdil: „Máš pravdu, fakt si vždycky dokážu urvat hlavní slovo.“ Situaci hrozící hádkou zažehnal nejen svými slovy, ale hlavně svou schopností spatřit zrnko pravdy v manželčině prohlášení, přiznat svůj nedostatek a pobaveně se mu zasmát.

Často pak dochází k situaci, že když si uchováte svůj smysl pro humor a navrch trochu skromnosti, váš partner vycítí, že jednal přehnaně přísně, a nakonec se vám za svou poznámku omluví. Ale i kdyby se neomluvil, stejně vám to je jedno, protože jste tu maličkost zbytečně nenafoukli.

Samozřejmě jsme zažili naopak stovky podobných rozhovorů, které skončily šerednou hádkou, k níž nemuselo dojít, kdyby si partneři udrželi smysl pro humor a spokojený nadhled. Oni však pouhou drobnost vzali příliš vážně a začali se chovat defenzivně. Nedostatek smyslu pro humor u partnera je nutí k odseknutí, námitkám nebo hádce.

Jakmile se někdo bere přehnaně vážně, člověk to vycítí, i kdyby se to ten druhý sebevíc snažil utajit. Změní se totiž jeho nálada, jeho chování, tón jeho hlasu i gesta. Tady není o čem smlouvat: Bez smyslu pro humor vás čeká jen a jen trápení.

Pamatujte si, že i kdybyste byli sebebáječnější, váš partner s vámi musí trávit spoustu času. Pronese-li tu a tam poznámku, která není zrovna lichotivá, možná se v ní přece jen skrývá zrnko pravdy. Ale i kdyby byla naprosto pomýlená, stejně je ve vašem nejlepším zájmu ji nechat plavat – odbýt ji smíchem. Budete-li se smát sami sobě a nebudete se brát tak vážně, ostatním se s vámi bude líp vycházet.

Váš partner se zbaví pocitu, že kolem vás musí chodit po špičkách, jen aby vás nepopudil. A nakonec – právě díky tomu, že partnerovi vytvoříte vstřícnější a bezpečnější prostředí – bude ve vašem vztahu více lásky a užijete si v něm hromadu legrace.

viac na – Ako prekonať problémy v Láske

Ďakujem za zdieľanie 🙂

zdroj http://www.terapieuovecky.cz/clanky/—-doporucene-knihy—-/richard-a-kristine-carlsonovi–prekonejte-nesnaze-v-lasce/2.–naucte-se-smat-sami-sobe.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: