elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Vôňa Orgovánu

Posted by elizabethin na 26. augusta 2012

A pokračujem ďalej o kvetinkách, ktoré by som raz mala rada v mojej záhrade a tak si splnila ďalší sen v tomto živote . Už som tu uverejnila články o týchto kráskach Kráľovská Hortenzia a Krása Pivoniek. Dúfam, že sa mi tam všetky pekne zmestia ….

Orgován obyčajný  SYRINGA VULGARIS L.  je synonymum pre vôňu a farbu a pre jar vôbec. Hoci pominuteľnosť krásy kvetov nám požičiava, vôňu si uchováva len pre seba. Jeho vôňa sa nedá z kvetov extrahovať, ako by sme to mohli urobiť pri iných voňavých rastlinách. Môžeme ju „vychutnávať“ len v origináli v čase kvitnutia. Charakteristická vôňa patrila kedysi medzi obľúbené vône dávneho Orientu, vďaka čomu bol orgován obyčajný (Syringa vulgaris) objavený aj pre záhrady.

Do Európy ho priniesli arabskí pestovatelia pred viac ako tisíc rokmi. Hoci to bolo územie dnešného Španielska, svoju kariéru v úlohe okrasnej rastliny odštartoval až v polovici šestnásteho storočia vo Viedni. Dlho sa rozlišovali rastliny podľa kvetov – na bielo- a červenokvitnúce. Cielené pestovanie ušľachtilého sortimentu, z ktorého pochádzajú aj dnes používané odrody, sa začalo pred vyše stopäťdesiatimi rokmi. V čase od roku 1860 do roku 1880 stúpol počet známych odrôd zo 45 na 100. Dnes je to už oveľa viac ako desaťnásobok tohto čísla.

Najbohatší sortiment odrôd má orgován obyčajný. Existuje viac ako tisíc odrôd, z ktorých sa pestuje len asi dvadsať plnokvetých a tridsať s jednoduchými kvetmi. Medzi klasiku s jednoduchými kvetmi patrí „Ambassadeur“ s modrými a „Andenken an Ludvig Späth“ s tmavopurpurovými metlinami. Odroda „Massena“ má sýto purpurovočervené veľké kvety podobne ako „Madame Francisque Morel“.

Orgován je drevnatý ker, ktorý možno bez ťažkostí pestovať v záhrade. Uprednostňuje hlboké vápenaté pôdy s dostatkom živín, ktoré držia vlhkosť. Pôvodné druhy nie sú náročné. Neznášajú však sucho a v tieni menej kvitnú. Ušľachtilé druhy znášajú aj dlhšie suchá.

Najlepšie sa im darí na plnom slnku. Tvoria robustné, maximálne šesť metrov vysoké kry, odolné proti chorobám. Prihnojovaním v predjarí a počas neskorého leta podporíme ich rast a nasadzovanie kvetov. Odkvitnuté súkvetia na mladých rastlinách odstraňujeme, čím zamedzíme vytváraniu plodov a usmerníme tak ich energiu do lepšieho rastu nových výhonkov. Na starších exemplároch je to pre ich veľkosť dosť problematické. Prestarnuté kry v zime presvetlíme radikálnym zmladzovacím rezom. Pri okopávaní treba dávať pozor, z poranených koreňov orgován silno odnožuje.

Čítajte viac: http://www.exoflora.sk/modules/news/article.php?storyid=55#ixzz24YVZQOzC

Reklamy

2 komentáre to “Vôňa Orgovánu”

  1. anitraM said

    Nádherná vôňa, škoda, že ho manžel na dvore vyrezal, lebo mu to smrdelo a vadilo. 😦

    • ano ma nadhernu vonu a fialovy, alebo modry sa mi paci najviac 🙂 urcte si ho dam do zahrady, lebo je carokrasny :-)))) skoda, ze mu vadila vona hmhmmhm je sice intenzivna ale nekvitne az tak dlho, potom mozno ine kvetinky martinka si nasad, ruze alebo kosatce, gladioly, alebo pivonky, hortenzie :-))) nech mas okolo seba prijemne a tak ako potrebujes 🙂 pekny zvysok nedele prajem 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: