elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Význam tzv. aspektov v astrológii s renomovaným astrológom Františkom Šteffekom

Posted by elizabethin na 14. augusta 2012

Každé stretnutie s inými ľuďmi (aj podobných charakterov) obohacuje dušu človeka počas života bez rozdielu a vždy o nejakú pozitívnu alebo negatívnu skúsenosť.

Boli mu karmicky určení a bude sa s nimi stretávať dovtedy, pokiaľ pre seba nevyzíska uvedomelé ponaučenie, aby sa im jednoducho vyhol, nekomunikoval s nimi a podobne.

To všetko je však dané už postavením Saturna v horoskope (pán času, karmy, smrti), ktorý nás učí prostredníctvom stálych zmien a nepriazne osudu, nielen sa popasovať so životom, ale aj trpezlivosti a vytrvalosti.

V určitom období života prinesie človeku veľmi surové a tvrdé zážitky v oblasti zdravia, medziľudských vzťahov, finančných istôt a preverí aj jeho schopnosť vyrovnať sa so slávou alebo mocou. Naopak, Urán nám ukazuje nové možnosti a úlohy. Neúprosne od nás vyžaduje, aby sme sa vymanili z prekonaných citových a subjektívnych závislostí. Vtĺka nám do hlavy nespokojnosť so životom.

Napríklad: Človek má po štyridsiatke, stojí akoby na kopci, z ktorého vidí, že mal isté perspektívy – mohol dokázať všeličo, ale nedosiahol nič. 0 tom rozhodujú aspekty v horoskope a jeho slobodná vôľa, ktoré medzi sebou dovtedy (aj potom) zvádzajú neustály boj v zmysle – nevedomosť a pohodlnosť, ťažkosti podporované nechuťou k práci, učeniu atď.

 

30 st. uhol – polosextil – tu vidíme horizont svojej karmy, ktorý sa tiahne od mínus nekonečna do plus nekonečna a nad ním písmeno „V” (víťazstvo života), ale aj rímske číslo 5 = V (symbol Jupitera, dobrodružstva, skúsenosti) a dve cesty (dobra a zla), po ktorých sa môžeme uberať. Prináša úmysly, nápady, karmické sklony a prechodné dobro. Do povedomia vystupujú rôzne plány a ciele.

45 st. uhol – polokvadratúra – je slepá ulička, v ktorej sme pri uplatňovaní slobodnej vôle uviazli výberom nesprávnej cesty. Prináša nám prechodné zlo, prekážky, prvé ťažkosti a obmedzenia pri dosahovaní svojich túžob.

60 st. uhol – sextil – z tejto hviezdice vychádzajú tri lúče nad horizont a tri pod horizont. Ide o akési „pohladenie” osudu, nie však o trvalý dar. Spolu tvoria 8 ciest (symbol Uránu, hmotný úspech, znamenie Škorpióna = smrť a transformácia), ktorými môže človek dospieť ku šťastiu a spokojnosti. Dáva mu dobré šance a príležitosti pre nový vývoj. Aby sa však dostavili úspechy, človek musí priložiť ruku k dielu. Preto u neho vznikajú aj výrazné myšlienky.

90 st. uhol – kvadratúra – je kvadratúrou kruhu, čiže karmické „uväznenie”, z ktorého sa človek môže dostať iba splatením svojich dlhov. Jej účinok je veľmi nepriaznivý a trvalý. Je to stála konkurencia medzi symbolickým významom planét, ktoré ju tvoria. V horoskope má karmický účinok -ide o osudový „trest”. Pôsobí na všetky sféry ľudského života. Je to aspekt obmedzenia, boja, prekážok aj smrti. V duševnej sfére sa dá jej účinok prekonať alebo aspoň zmierniť, ale nie vo fyzickej rovine (v telesnom alebo duševnom postihnutí).

120 st. uhol – trigón – znamená, že v minulom živote sme svojim vlastným úsilím dospeli a spojili fyzickú a duchovnú stránku svojho bytia a tým si postavili na horizonte nehynúci chrám – pyramídu. Je to najlepší a veľmi harmonický aspekt. Jeho účinok je trvalý. Pramení z neho dobro a šťastie. Podľa rôznych daností poukazuje, v čom možno najľahšie dosiahnuť úspechy. Obrazne povedané – zberáme úrodu, ktorú sme si zasiali v minulom živote. Pozor však, lebo zároveň človeka zvádza k pohodliu a nečinnosti!

135 st. uhol – seskvikvadratúra – na rozdiel od kvadratúry je z nej východ a možnosť úniku, keď človek prekoná sám seba. Znamená prvú skúšku charakteru a zároveň poukazuje na karmické zmeny – pochopenie zmyslu života a duchovných zákonov na vlastnej koži.

150 st. uhol – kvinkunx – aj tu vidíme svoj horizont zastrešený karmou, ktorá tvorí nedokončenú pyramídu. Je to osudový aspekt, znamená splácanie nevyrovnaných dlhov z minulých životov. Prináša ťažkosti a pochybnosti, rebéliu a anarchiu. Človek sa chce vymaniť spod osudu a obmedzovania, získať slobodu a nezávislosť pri dosahovaní svojho životného vrcholu.

180 st. uhol – opozícia – je božská rovnováha a v človeku niet síl, aby ju dokázal zvládnuť v jednom živote. Preto ten, kto má v horoskope opozície, berie si ich po smrti so sebou aj „Tam”… Ide o spojenie dvoch svetov – nekonečna, minulosti a prítomnosti, nekonečných návratov (šancí) vždy v novom živote. Je to značne nepriaznivý aspekt, stačí málo a zmení sa na ničivú silu, ktorá prináša osudové zvraty do života. Dokáže však veci aj spájať, dáva tiež nádej, že aj za každé hmotné zlo môžeme očakávať vždy niečo dobré a užitočné, aby sme sa zamysleli nad tým… Človeku často berie na hmotnej úrovni, ale zároveň ho obdarúva po duchovnej stránke, keď si uvedomí práve to „prečo”…

0 st. až 10 st. – konjunkcia – je vlastne zákryt dvoch planét, ale aj bod, ktorý poukazuje vždy na začiatok nového cyklu v živote. Dobro aj zlo je závislé od planét, ktoré ju vytvárajú. Vypovedá, že záležitosti dozreli do úplného vývoja a smerujú k novej forme, k novým okolnostiam, pomerom, plánom. Konjunkcia má veľkú silu, prezrádza smer našich túžob, hovorí o tom, odkiaľ prichádza pomoc a s kým sa máme spojiť. Pri nepriazni superplanét (Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, ktoré konjunkciu tvoria) aspekt vypovedá o tom, v čom človek zažije najväčšie sklamanie, aj kto mu ublíži a sám má dôjsť k poznaniu, prečo sa tak stalo. Ďalej prezrádza dedičné sklony, zaťaženie a schopnosti. Tiež vypovedá o karme, ktorú sme dostali pri narodení do vienka.

zdroj – astrotabu.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: