elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Moje osobné Mandaly od Ambalky

Posted by elizabethin na 8. augusta 2012

Podľa wikipédie Mandala je :

Mandala (sanskrit: मण्डल kruhoblúk) je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba, transcedencie, vonkajších síl a nekonečna, pričom štvorec predstavuje vnútorné sily, to, čo je spojené s človekom a zemou.

Oba obrazce spojuje centrálny bod, ktorý je zároveň počiatkom i koncom

Existujú rôzne druhy mandál – očisťujúce, posilňujúce určité vlastnosti či jednotlivé oblasti ľudského života. V najširšom zmysle sú mandaly diagramy, ktoré ukazujú ako sa chaos stáva harmonickou formou.

Najstaršie obrazce tohoto druhu sa vyskytujú už v paleolite. Dajú sa tiež nájsť v pôdoryse stavieb zo starého Egypta, Babylonu a Jávy.

Obrazy sa vytvárajú zo zafarbeného piesku, ryžovej múky alebo iného sypkého materiálu. Ich tvorba vyžaduje veľkú starostlivosť a trpezlivosť, čím predstavuje určitý rituál. Mandala je vytváraná zvyčajne pri príležitosti nejakej slávnosti alebo obradu a jej forma sa riadi zmyslom a významom príležitosti, ku ktorej je vytváraná.

Tvorca na jej povrchu vyjadruje geometrickými obrazcami a pre zasvätených zrozumiteľnými symbolmi svoje videnie sveta, prírodných síl, kolobehu života, astrologických znamení, božstiev i svoje najvnútornejšie náboženské vyznanie.

Pri ukončení slávnosti alebo obradu, pre ktorý bola mandala vytvorená, je obrazec verejne zmetený a vrhnutý do rieky, alebo rozprášený do vetra.

 Zakaždým však ide o tvar, ktorý je koncipovaný na stred. Kruhový obrazec, v ktorom sa všetko zbieha do stredu alebo od stredu rozbieha – to je podstatný znak mandaly.

Mandala nemusí mať bezpodmienečne presný kruhový obrys. Vždy sa v nej však dá vycítiť kruhová forma – ako pri slamenej hviezdičke alebo snehovej vločke. Príroda nás zahŕňa nespočetným množstvom mandál. Treba ich len objaviť.

Kto pozoroval deti či dospelých pri vyfarbovaní mandál, nepotrebuje veľké vysvetlenia. Človek jednoducho vidí a cíti, ako mandaly pôsobia: upokojujú, utišujú, každý sa zahĺbi do seba, vytvorí sa atmosféra duševnej pohody. Pri vyfarbovaní mandál takmer vždy okamžite nastane ticho plné pracovnej koncentrácie – v prostredí dospelých aj detí.

Z tvárí všetkých sa dá vyčítať, že sú úplne zaujatí, pohrúžení do činnosti a niekedy doslova ponorení do obrazca. Kto vyfarbí mandalu, vychutná pokoj vyvolaný prácou ruky s ceruzkou. Dospelí sa neraz tešia iba z možnosti malovať, či kresliť.

Vyfarbovanie obrázkov sa koniec – koncov považuje výlučne za činnost pre deti a dospelí si ju nedožičia ani vtedy, keď na to majú chuť. Mandaly však môžu vyfarbovať i dospelí! Možno ste už zažili ten výnimočný pocit, ktorý vyvoláva vyfarbovanie mandál. Nečudo, že sa mandalám pripisujú liečivé účinky…

A ja som poprosila Ambalku, ktorá vytvára úžasné mandaly za pomoci počítačového programu, aby spravila tiež len pre mňa nejké a tu je jej úchvatné dielo.

Ja pridávam veľké ĎAKUJEM, pretože som s nimi veľmi spokojná a cítim z nich silu, harmóniu, bezpečie, lásku a spokojnosť, ktorá prúdi do mojeho nového domova.

Mám ich vytlačené a dám si ich k písaciemu stolíku, ale ako som ich prvý krát uvidela, hneď ma oslovili a urobili nezabudnuteľný dojem.

Ak sa aj vy rozhodnete si nejakú vyrobiť alebo najsť, skúste sa riadiť vašou intuíciou a tá vám napovie, ktorá vás harmonizuje a lieči. Veľa šťastia pri hľadaní praje Eli.

8 komentárov to “Moje osobné Mandaly od Ambalky”

 1. ambala said

  a za mna len tolko, ze som rada, ze sa Ti pacia 🙂 🙂 🙂

  • Ambalka dakujem este raz, velmi si to vazim, ze si si nasla na mna cas a urobila ich pre mna 🙂 velmi sa pacia vsetkym okolo a pytaju sa co to je a na co to sluzi 🙂 maju velku silu v sebe 🙂

   dakujem a mozem si tu potom aj skopirovat nejake z tych tvojich na facebooku? tie su uzasne 🙂

   krasny den prajem a nech sa dari , mas velky talent v tomto ambalka 🙂

  • dakujem velmi pekne ambalka a nech sa krasne spinka nie len tebe ale vsetkym okoloiducim 🙂

 2. anitraM said

  Sú naozaj nádherné a niektoré priam vťahujú do vnútra. Maťka si šikula. 😉

  • som rada, ze sa ti pacia martinka, su uzasne vsak? ja som z nich nadsena a naozaj tak vtahuju dovnutra a sposobuju harmonizaciu chaosu a zameranie energie, ukazuju na zaostrenie na podsatne aspom u mna 🙂
   velmi sa vydarili a aj farby su skvele :-)))

   ja sa snazim spracovat tie clanky z tej knihy co mam aj o teba o tych farbach, dakujem :-)))

   pekny den a nech sa dari 🙂

 3. Evka said

  Tie mandaly sú úžasné….

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: