elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Žena býk a Muž váhy

Posted by elizabethin na 23. mája 2012

Ona je smutná a na důvodu příliš nezáleží. Svět kolem je temný a pochmurný a není proč doufat, že se něco změní. Život je realita, život je krize, život je nuda – a život je převážně negativní. Je dívkou Býkem, která pořádá nepříliš časté, nicméně dostatečně depresivní orgie marnosti.Poté přichází muž Váha. Usedá tiše vedle ní, bere její ruku něžně do své dlaně a sladce se na ni zadívá, tiše, poté co jí nabídl svůj velký, čistý kapesník. Ona se však nadále mračí a její trápení pokračuje. Muži! Muži mají lví podíl na tom, že vše jde od desíti k pěti! A jeden takový je opět tady, aby se ji pokoušel svádět. Ale počkat! Tento zatím neřekl ani slovo. Pouze zatím sedí blízko ní, velice blízko … naplňuje ji celou klidem a dívá se na ni s … je to opravdu obdiv? Ať už je to cokoli, je to romantické. Potom, po dlouhé chvíli, promluví.”To nevadí, miláčku. Zítra to bude lepší.” Jeho hlas chutná jako mléčný karamelový bonbón – a jak ona má karamelové bonbóny ráda! (Stejně jako on, i když to pro ně oba neznamená nic pozitivního.) Ale ani to ji nerozveselí o nic více. Ne. Život je realita, život je nuda, život je velké nic. Život je podvod.”Ne. Zítra to nebude lepší. Nebude, nebude, nebude.”Váhy potom promluví znovu, stále stejně sladce: “Jsi tak krásná, když jsi smutná. Slzy se ti v očích třpytí jako zelené drahokamy. Kdyby mi to tak nelámalo srdce, když vidím, že jsi smutná, chtěl bych vidět v tvých očích slzy pořád. Jak by asi vypadaly, kdyby ses usmála?”Život je realita, život je – nu, život je najednou přece jen o něco zajímavější. Ale – “Ne, nemůžu se smát. Chtěla bych, ale nemůžu. Jednoduše nemůžu.”Musíš, miláčku. Pokud budeš věřit dostatečně dlouho a hluboce, potom se splní všechno dobré, na co si vzpomeneš.

Pokud si dokážeš udržet svou citovou rovnováhu a dívat se na život vždy z té lepší stránky, splní se ti každý tvůj sen.” Nyní se usmívá. Úsměv Vah je smrticí zbraní, kterou by bylo třeba postavit mimo zákon, aby ji muži Váhy nikdy nemohli proti ubohým dívkám Býkům zneužívat. Nicméně zatím postaven mimo zákon nebyl, a tak se muž Váha usmívá.”Zítra to bude lepší. Opravdu. Uvidíš.””Ne, nebude. Chtěla bych, aby to bylo lepší, ale já prostě vím, že nebude.” A potom ji on políbí. A ono to lepší bude.Všechno bude zítra lepší. Slunce bude zářit, kytky budou kvést, na pampeliškách se bude třpytit ranní rosa – a žena Býk bude hluboce zamilovaná do kouzelníka, který se pouze snažil být laskavý a který bude možná trochu zmatený, až se dozví, že jeho milostný cit pro ni ve skutečnosti znamená jakousi vyžehlenou smlouvu o věrnosti v dobrém i ve zlém, sedm dní v týdnu, dvanáct měsíců v roce, tolik let, kolik spolu budou žít bok po boku.”Ano.” Hlas, který jste právě slyšeli, patřil muži Váze a určen byl faráři.

On nemá to srdce jí ublížit a nenapadla ho prostě žádná výmluva, a tak si řekl : “No a co?” Váhy obyčej ně neklejí ani nenadávají. Copak by to šlo pošpinit tento nebeský hlas obscénnostmi? Přinejmenším neklejí, dokud jsou dostatečně mladí na to, aby řekli své “ano” poprvé v životě. Pokud mají za sebou již několik manželských omylů, potom teprve může dojit k tomu, že celou manželskou instituci, která se je snaží spolknout, pošlou k šípku. Takže … no a co? Proč společně s ní nevonět k pampeliškám, proč se od ní nenechat v noci zahrnovat vášnivými polibky? Proč ne? Proč by si ji nemohl vzít? Je to přece jeho život, nebo ne? Manželství je přece nádherná věc, ona je krásné děvče, tak co by na tom mohlo být špatného, kdyby si ji vzal? Vidíte? Již se jako typická Váha pokouší začít hádku. Nikdo přece neřekl, že by si ji nemohl vzít. Nebo jste snad slyšeli, že bych něco takového říkala?Je možné, že milenec Váhy zjistí, že učinil správné rozhodnutí, když se z přitažlivých svodů dívky Býka nerozhodl uniknout.

Budou spolu totiž pravděpodobně šťastní jako dvě hrdličky, budou se spolu procházet ruku v ruce kolem jejich růžemi obrostlé chaloupky na samotě nebo i v jejich mrňavém městském bytě (pokud jejich společný sen bude muset ještě chvíli počkat).PRACOVNA / KNIHOVNA / OBÝVACÍ POKOJ: Zde se shodnou dokonale. Ona miluje těžší látky a klidné barvy, kombinací krásy a luxusu, který v místnosti vyvolá dojem tepla a pohodlí. On miluje pastelové odstíny, které k sobě ladí, spousty poliček s knihami, nábytek, jenž je nenápadný a neruší. Možná že se mohou trochu chytnout v takových maličkostech, jako je rozhodování, zda je lepší tradiční nábytek či moderní nebo zda si pořídit židli či lampu apod., ale celkově se shodnou. Kvalitní stereo sestava sice přijde na pěkné peníze, ale oba jsou do ní blázni. Kdo by dokázal žít bez hudby? Rozhodně ne Váhy ani Býk (i když nemá rád, když se pouští příliš nahlas).KUCHYNĚ: I zde jdou ruku v ruce, ve vzájemném souladu.

Ona ráda vaří (pokud je typickým Býkem), a i když třeba dává přednost jídlům, jako je baklažán, brambory a zelenina, ráda polechtá jeho jazýček i exotičtějším jídlem, které ho dostává do sedmého nebe (a možná i do tělocvičny, aby tam vypotil přebytečné kalorie). Potom se možná na pár hodin ztratí za svými kamarády. To víte … trochu si poklábosit. Ale na další její jídlo už bude zase doma.LOŽNICE: V této místnosti by si již s pouhým držením se za ruce nevystačili. Pravděpodobně zde budou po celou noc ležet ve vzájemném objetí, vzrušeni vědomím, že konečně našli někoho, kdo je si rovněž vědom, že láska je tou nejdůležitější věcí na světě. Samozřejmě že pro něj je onou osobou ona a pro ni zase on. Oba jsou ovládáni Venuší, a tudíž tím posledním, co by mohlo jejich vztah narušit, jsou sexuální problémy. Nicméně jeho tělesné pojetí lásky jí může čas od času připadat tak trochu éterické. Možná že si ona bude někdy ve skrytu duše přát, aby kladl větší důraz na fyzickou stránku erotična (namísto na duchovní, kterou muž Váha dokáže tak nádherně vyjadřovat slovně).

On si zase může občas tajně přát, aby více upřednostňovala fantazii, jistou poetičnost, namísto prostého tělesného styku. Nicméně sejdou se někde napůl cesty, někde mezi tělem, myslí a duší – a pravděpodobně pro ně bude jejich vztah uspokojivější než pro většinu průměrných párů, které existují pouze v jednom milostném rozměru.KOUPELNA: I zde se budou oba stále tetelit blahem. Nebo spíše on se bude tetelit – a ona bude slabě spokojeně bučet. On miluje velkou, luxusní vanu a sprchu, měkkou koupelnovou rohožku, hebké froté ručníky, drahou vodu po holení a zubní pastu barvy duhy pro jeho zářivý úsměv Váhy. Ona pak miluje voňavé pěny do koupele, parfémy, měkkou koupelnovou rohožku, hebké froté ručníky a voňavá mýdla.V jejich domově či v jeho blízkosti byste stěží našli čtvereční metr prostoru, na kterém by se neshodli. Snad kromě čelní verandy, neboť na ní ona obyčejně vysedává a čeká – a čeká – a čeká, až on přijde domů z tělocvičny, kde se zbavuje přebytečných kalorií, nebo z města, kde se schází se svými kamarády. (Kamarády mužského pohlaví, jak doufá.)

A pak je tu ještě prádelna.Prádelna je místnost, kde ona tráví spousty času, aby mu pomáhala udržovat jeho pověst pohledného, okouzlujícího muže Váhy, neboť podobné charisma vyžaduje stohy čistých košil a ponožek, které musí být úhledně poskládány a srovnány v jeho poličkách. Znervózňuje ho, když je v páru každá ponožka jiná nebo když má ve skříni svetry smíchané s jeho bělostnými košilemi – a v takovém případě ji může svým osobním kouzlem dohnat až k tomu, že se stane otrokem domácnosti (a jeho prádla). Nu, zde potom vzniká první problém. Žena se zdržuje v prádelně tak často, protože nemá náladu vysedávat na verandě a vyhlížet ho, až se vrátí a on zase chodí do tělocvičny, jelikož ho nebaví sledovat, jak je ona celé hodiny zavřená v prádelně. V takovém případě je zřejmě chyba na jeho straně. Podíváme-li se ovšem na věc odjinud, možná že chyba je na straně její. Kdo si začal? On, protože začal tak často chodit do tělocvičny? Nikoli.

Ona to začala tím, že mu vařila tak sytá jídla, po kterých začal tloustnout. Nebo za to může opravdu on, protože vyžadoval, aby jeho košile byly ve skříni vyrovnané tak dokonale, že by s nimi byl spokojený i velící důstojník u vojenského útvaru? On používá její oblíbený ručník a její voňavé mýdlo a ona zase jeho župan a pudr. On utratil jejich společné úspory za členství v golfovém klubu a za nové auto, které mělo pro ni být překvapením, jenže ona byla kvůli němu tak akorát naštvaná a rozmrzele trucovala celé týdny. Možná to bude znít zmateně, ale Váhy dokážou mít vše pod kontrolou svou báječnou logikou … pokud žena ovšem po chvíli nezačne mít svou hlavu a nepřestane ho poslouchat.Muž Váha se občas chová, jako by chtěl život obrat o každý gram vědomostí a o každou kapičku radosti – čte bestsellery, debatuje s intelektuály, chodí do kina, do divadla, na koncerty … na večírcích si užívá obdivu pěkných dívek … a užívá si i mnoha jiných věcí.To žena Býk raději zůstává doma, tulí se u ohně a mezi lidi si vyjde ,maximálně jednou týdně. Jogging rozhodně není jejím stylem života.

Ona potřebuje i jiné zájmy a většina z nich spočívá v sounáležitosti, v jejich spojení … společné procházky lesem, táboření ve stanu či plánování jejich společného domu, jakmile se jednou trochu vzmohou a budou moci opustit bláznivé velkoměsto, aby se usídlili na venkově. Nenarodila se pro paneláková sídliště, ale pro stodoly, seno a čerstvý vzduch … a pro venkovské cesty, po nichž je možno se procházet ruku v ruce s mužem, kterého miluje.Každý muž Váha není playboy, nicméně někteří takoví jsou. Ovšem playboy neplayboy, především si zakládá na svém bystrém intelektu a jedním ze způsobů, jak si ho udržet, je být společenský. Pokud s ním ona chce v obývacím pokoji, v koupelně, v kuchyni a v ložnici nadále prožívat ony šťastné chvilky, potom se musí smířit s tím, že v mezičase se on bude věnovat i něčemu jinému. Možná studiu starověkých civilizací, možná bude fušovat do umění nebo bude s oblibou navštěvovat zakouřené noční kluby, nicméně ať již se bude zabývat čímkoli, ona by měla vylézt ze své prádelny, přestat vyčkávat na verandě, měla by se obléci do svých nejkrásnějších šatů a bez trucování ho následovat bok po boku.

Možná že to pro ni nebude tak zábavné jako pro něj, ale měla by předstírat, že se výborně baví, pokud si chce zachovat naději, že jednoho dne ho přemluví, aby se spolu odstěhovali z města někam do domku v Nové Anglii či kamkoli jinam. Měla by využít svého báječného smyslu pro humor a zkusit se tomu všemu zasmát. Koneckonců, zítra to bude lepší, pamatujete? Pravděpodobně to bude lepší, pokud mají harmonický aspekt mezi svými Slunci a Lunami. Pokud ne, potom … to zítra může být i horší. Ale, koneckonců, nic není dokonalé. A neslíbili konečně jeden druhému u oltáře … že v dobrém i ve zlém?”Ne,” odpoví muž Váha smutně. “Zítra to nebude lepší. Vím to. Život je realita, život je boj, život je podvod a přetvářka, velké nic. Já sám jsem velké nic.”Její hlas chutná jako mléčný karamelový bonbón, když ho začne konejšit: “Nejsi velké nic, miláčku. Jsi krásný a skvělý a … tvoje oči se třpytí jako drahokamy, když jsou plné slz. Pokud věříš dostatečně dlouho a hluboce, potom se vyplní vše, co si přeješ.

Musíme zachovat chladnou hlavu a dívat se na věci jen z jejich lepší stránky.” Potom se zářivě usměje a jeho srdce roztaje.”Mluvíš tak krásně, moje srdíčko, tak moudře. Kde jsi načerpala tak nádhernou životní filozofii?” zeptá se a nyní se již také usmívá.”Od někoho, koho jsem znala kdysi dávno, dávno. Naučil mě všemu, co vím o životě … i o lásce. Moc mi schází. Chtěla bych ho znovu najít. Chtěla bych, aby za mnou opět přišel domů.”A potom, kupodivu, si opět leží v náručí. Měli bychom je nyní nechat o samotě, protože jí právě zašeptal do jejího voňavého ouška: “Jsem tady. Přišel jsem domů – a už tu zůstanu.”Ale počkejme ještě chvíli. Ona spokojeně vzdychne a řekne: “Myslíš, že by sis mohl příští týden vzít den volna, abychom spolu mohli jet na venkov a prohlédnout si nějaké chalupy, co jsou na prodej?””A proč příští týden? Pojeďme hned.”Ano, zítra to bude lepší. Ne dokonalé, ale lepší. Poté se odstěhují na venkov, a když jednou večer budou spolu sedět u ohně, on se jí podívá do očí a opět se začne trochu procvičovat ve své logice a intelektu Vah: “Víš, o čem přemýšlím? O tom, že se splní všechny naše sny.

To přece znamená, že se splní, uplynou – a potom už nebudou. Nezůstane nic. Vše se neustále mění. Stejně jako tato myšlenka – i ta uplyne a zmizí. Myslím, že je to poznání smutné, ale zároveň i radostné. Pokud čekáš dostatečně dlouho, potom se ti opět vrátí radost.”Vidíte? Čerstvý vzduch, seno a zelená pole . .. pasoucí se krávy … nic jeho mysl neotupilo. Ovšem on ji nemusí učit tomu, co to znamená “dlouho čekat”, neboť trpělivost patří mezi její tajné zbraně … v životě, v lásce … i v jejich vztahu.

zdroj-denne.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: