elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Emocionálne vydieranie vo vzťahoch

Posted by elizabethin na 17. mája 2012

Toto je článok, čo som dostala mailom od kamarátky o tom, že byť niekedy vo vzťahu je ťažké ak sa jedná o opakujúce sa emocionálne vydieranie v partnerstve . Ja si myslím, že najskôr si treba uvedomiť to, že aj môj partner má svoje tienisté stránky a tie treba u neho rešpektovať a možno je toto jedna z nich.

Okrem nej má určite aj mnohé iné, pre ktoré som s ním a oplatí sa preto o iný pohľad na toto správanie a aj samozrejme o určite cvičenia a diskusiu, riešenie problémov, z čoho toto pramení. Ale je to zasa obojstranný proces a mali by si byť obaja vedomí, že to má slúžiť na posilnenie vzťahu a nie na jeho rozpadnutie ak je to už neúnosné. Útek a únik nikomu neprospel nikdy.

Pred sebou samým sa utiecť nedá a ak aj utečiete pred riešením, tak sa vám to môže zopakovať s iným partnerom. Toto sa asi máte v svojom živote naučiť, vedieť s takýmto človekom, blízkym človekom hovoriť o jeho  strachu, bolesti, detstve, neschopnosti sa otvoriť hmhm je toho veľa. Potom si môžete uvážiť, či s takýmto partnerom budete alebo nie.

Naozaj niekoľko rokov sa toto znášať nedá, to je únavné a preto nech sa nikto nečuduje, že ten druhý už rezignuje a odmieta byť s takýmto emocionálnym vydieračom a upírom. Ale rozchod je až posledné rozhodnutie, ktoré prichádza ak ostatné snahy o nápravu, diskusiu, miesto na zmenu zlyhávajú. Jeden človek, samozrejme vzťah netvorí a ani udržať dlhodobo nemôže.

Na to treba dvoch ľudí a spoločnú snahu a chcenie to dať do poriadku tak, aby obaja mohli spolu v kľude a spokojnosti fungovať ďalej a tie existenčné a ekonomické stránky, kvôli zachovaniu vzťahu a rodiny už ak sú tam deti, zostali nenarušené. Ide vždy o volanie o pomoc, ale vždy sú na to dvaja, ten čo toto robí a ten čo to musí znášať. Ja súhlasím, že je to ťažké zažívať, ale utekať nemá zmysel a samozrejme aj uznávam, ak vydierčský partner nechce si toto priznať a zmeniť svoje správanie, lebo to už ohrozuje nie len partnerstvo, ale aj rodinu, nezostanete v takomto vzťahu a nenecháte si ubližovať a ani z toho neochoriete. A samozrejme sa to netýka len žien, ale aj mužov.

Možno aj toto je lekcia, čo nám ma napovedať, naučiť sa toto riešiť, ukázať cestu tomu druhému a nechať toho partnera isť, lebo to už mne ubližuje a ide o moje zdravie a moje existenčne prežitie v spoločnosti.Lebo on dlhoročne nerezonuje so mnou a s mojou stranou vo vzťahu. Obaja by mali byť spokojní a šťastní a nehovoriac o tom, že v rodine by mala byť harmónia a kľudné prostredie na rast a vývoj detí. Ak to tento partner dlhoročne odmieta, tak po všetkých snahách z vašej strany, bohužiaľ sa môže jednať o lekciu, vedieť vystúpiť z takéhoto vzťahu a osamostaniť sa a prestať sa upínať na niečo neexistujúce, vedieť vyjadriť svoj názor, vedieť povedať čo aj ja potrebujem a očakávam vo vzťahu, nenechať sa podriadiť, pozerať na vlastné potreby a potreby detí. Samozrejme nik vás vydietať nebude, ak mu to nedovolíte a určite mu hranice v správaní a tam už ide o rešpekt a úctu voči sebe navzájom. Ale je to znova obojstranný proces medzi vami dvoma.

Je to vysoko individuálne a preto takúto vec riešiť si vyžaduje čas a pochopenie a hlavne trizevy a rozumný prístup ku všetkým zúčastneným a hlavne deťom . Nesmie to isť za hranicu zdravia a harmonickej domácnosti. Snaha by mala byť na oboch stranách a tie piliere čo vzťah vytvárajú majú byť tou brzdou v správaní oboch partnerov a vyvolať tu snahu v zmene správania. Ale toto je môj osobný názor a v Partnerských poradniach vám poradia určite lepšie, čo treba robiť.

Je zřejmé, že některé emoce lze použít jakožto určitou formu útoku. Zcela jasným útokem je například hněv. Když se nás někdo pokouší ovládnout tak, že na nás svaluje vinu, každý z nás má pocit tlaku. Bohužel platí, že když používáme vinu coby prostředek k ovládnutí jiných, možná vyhrajeme celou řadu bitev, ale válku nakonec prohrajeme. Součástí všech forem emocionálního vydírání je používání negativních emocí a viny, kterou vyvolávají, aby někoho ovládly: dotyčný pak udělá všechno tak, jak chceme my, a pokud ne, je za to potrestán. Emocionální vydírání a snaha ovládat však budí odpor, který pracuje proti nám. S emocionálním vydíráním souvisí truc a špatná nálada v mnoha podobách – to je způsob, jímž se snažíme dosáhnout svého.

Jakožto zbraň lze použít i neklid, depresi, ublíženost, odmítnutí, přecitlivělost, zármutek či utrpení všeho druhu. Když trpíme, často nám nedochází, že tento fakt používáme coby zbraň nebo určitou formu ovládání partnera. A pokud naše emoce nepůsobí natolik silně, aby přiměly ostatní chovat se, jak my chceme, používáme zármutek jako formu pomsty. Klidně dotyčné osobě zakrvácíme celé zádveří, abychom oznámili větu: “No jen se koukněte, co mi tenhle surovec udělal! Koukněte se, co mi to provedl!” Jen si vzpomeň na někoho, kdo je věčně v depresi, trpí jako zvíře a chodí od rána do večera s kyselým obličejem; tenhle kyselý obličej říká: “Jsem na tom takhle bledě kvůli tomu, cos udělal, nebo co se ti udělat nepodařilo!”

Zármutky a selhání v našem dospělém věku signalizují světu, že nás partner zklamal, když jsme ho nejvíc potřebovali – a nejen partner, když se vrátíme v čase ještě o kus, vlastně nás zklamali i rodiče. Dáváme rodičům vinu za svou současnou situaci, protože jsme přesvědčeni, že to oni zodpovídají za naše blaho.

A přece se pod emocionálním tlakem a snahou o ovládnutí skrývá primární volání o pomoc, volání po lásce. Jestliže na toto volání o pomoc odpovíme, bude i nám na oplátku pomoženo ve chvíli, kdy to budeme potřebovat. Pokud na manipulaci, snahu ovládnout nás nebo vydírat reagujeme zlostně, je to jen proto, že sami sobě děláme totéž.

Až se rozhodneme odpovědět na něčí volání o pomoc, osvobodíme se od skryté viny plynoucí z toho, že využíváme emocionální vydírání v zájmu vlastních potřeb.

Some content on this page was disabled on 20. October 2017 as a result of a DMCA takedown notice from Morgan Lou Wolf. You can learn more about the DMCA here:

https://en.support.wordpress.com/copyright-and-the-dmca/

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: