elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Žena baran a Muž kozorožec

Posted by elizabethin na 26. apríla 2012

Neomylná osamělost, kterou se muž Kozoroh vyznačuje třeba i v místnosti plné lidí, přitahuje dívku Berana. Důvod jeho osamělosti je totiž pro sentimentální a egocentrickou dívku Berana naprosto jasný. Čeká na ni aby mu ukázala, jak nádherný může být život. A tak se do toho tedy zpříma pustí. Berani nikdy s ničím příliš neotálejí. Její počáteční nadšení však může být brzy utlumeno ne příliš jednoznačným ohlasem muže Kozoroha, jeho “zemskou” imunitou vůči jejímu ohnivému marsovskému charismatu; a její vznětlivé city ji mohou následně vést ke konstatování, že je příliš nudný, lhostejný a rezervovaný. Jak mu jen může ukázat krásy života, když on se neustále s takovou zarputilostí soustředí pouze na svou kariéru a na svou rodinu – včetně pratet a bratranců a především jeho do nebe vychvalovaných rodičů? Je jen malá naděje, že se s ní ožení, pokud je mu jíž trvalou manželkou jeho kariéra, jeho ctižádost anebo rodina. Mohlo by to znamenat konec slibného vztahu, který mohl být hluboce uspokojující, stejně jako finančně úspěšný. Ale proč by měla ztrácet svůj čas a snažit se prolomit jeho osamělost, aby uviděl, jak dokáže být život krásný, když on si ve své osamělosti zcela zjevně libuje? Stejně by nepoznal, co je krásné, i kdyby mu něco krásného přímo poletovalo před obličejem.

Avšak není to úplná pravda. Kozorohové dokážou krásu ocenit. Ale ona se od něj nikdy nedozví o těch obrázcích, které maloval ve škole pod lavicí, když se učitel nedíval, ani o hudbě, kterou se nechal unášet, když byl sám, v dobách, kdy ještě nemusel řešit vážné životní problémy, kdy si ještě v tomto bláznivém světě nemusel budovat zabezpečení … leda by vycítil, že ji to skutečně zajímá. Pokud ztratíte někoho, koho milujete, jen proto, že nejste schopni vyjádřit mu svoje city, což se příliš často stává právě chlapci Kozorohovi a agresivní dívce Beranu, může vám to způsobit velkou bolest. Jak by jí jen mohl říci o všech svých tajných snech, které jí chtěl věnovat – jak by ji jen mohl odhalit svůj celoživotní smysl pro romantiku, ukrytou v hloubi jeho nesmělého kozího srdce`? Nu, snad by se na to mohl podívat následovně: pokud ona vidí více ctnosti ve vzrušení než ve výjimečnosti, potom to není pravá dívka pro něj.

Nebo by se též mohl nazpaměť naučit verše ze sonetu Elizabeth Barrettové Browningové, který začíná slovy: Jaká je má láska k tobě? Popíši ti ji … A v duchu cvičit a cvičit jejich přednes. Milenci již před staletími objevili, že mohou jeden druhému sdělovat své myšlenky ve verších, které jsou pohřbeny v jejich duších až do chvíle, kdy mají být předneseny jednomu jedinému a tomu pravému člověku. Takže, jak vidíte, onen Marsem řízený instinkt dívky Berana mohl mít nakonec pravdu. Skutečně třeba čekal právě na ni, aby k němu přišla a ukázala mu, jak se malují barvy duhy. Ale její iniciativní přístup může pro introvertního Kozoroha být až příliš zahlcující. Kozorohové se nesnadno vyrovnávají s bezstarostností a elánem, i když je bezstarostně a s elánem konáno ve jménu lásky. Tomuto muži trvá určitý čas, než se ujistí, že ho skutečně milostný vztah zajímá, a i poté postupuje s nejvyšší opatrností. Chce mít zkrátka jistotu, že neuklouzne a neupadne či neudělá chyby, kterých by někdy později mohl litovat.

Zatímco Beran vždycky “nejdříve letí, platí až později”, Kozoroh zcela zásadově “zaplatí předem a teprve potom s klidem v duši očekává svůj let”. I když Kozoroh a Beran úspěšně překonají propast vzájemných odlišností a pevně přilnou jeden k druhému, i tak je ještě nutné, aby překonali či ignorovali rozdílnosti mezi svými životními názory. Zatímco on se bude snažit je ignorovat, její snaha bude směřovat k tomu, aby je překonala. Dokonce i v přístupu ke svým odlišnostem se oba různí. Vyplývá to z jejich různého přístupu k situaci. Zde je několik příkladů: Situace: On si právě poranil koleno a lékař mu řekl, že by neměl alespoň tři týdny chodit, aby se zranění brzy vyléčilo. {Kozorohové si velice často poraní koleno, často navštěvují zubaře, lámou si kosti nebo trpí zánětlivým onemocněním kloubů. Jinak se ale těší železnému zdraví.) Kvůli zraněnému kolenu však padá jejich zimní dovolená v horách, kam chtěli spolu jet na lyže. Beran: Je mi líto, že nemůžeš jet se mnou, miláčku. Ale vím, že ti nebude vadit, když pojedu s ostatními a zkusím se nějak zabavit sama.

Kozoroh: Víš, co jsi? Sobec. Beran: Čekáš, že tady budu dřepět a držet tě za ruku, když jsem se na ten víkend těšila celý rok? Tak se překonej a pojed’ taky, i když třeba nebudeš moct lyžovat. Kozoroh: Ne. Nemám zájem jezdit někam jako mrzák, a když to chceš vědět, tak ano, čekám, že pokud mě skutečně miluješ, zůstaneš se mnou a budeš mě držet za nuku. Beran: Víš, co jsi? Sobec. (Ve skutečnosti mají pravdu oba. Oba jsou sobci.) Jiná situace.: (Pokud jejich vztah nerozbije již ta první.) Ona je zrovna finančně na dně, takže on jí půjčí peníze na opravu auta a na nájem. Ona necítí žádné výčitky svědomí, že si do něj půjčuje peníze. Koneckonců, milují se. Působí na ni a dojímá ji, že je ochoten půjčit jí peníze, aniž by ho o to musela prosit či škemrat. UpIyne několik měsíců a ona mu stále půjčené peníze nevrací. Prostě na ně zapomněla. Proto jí to on jemně připomene, ale ona si myslí, že jen žertuje.

Mezitím mu k Vánocům koupí drahou barevnou televizi a kimono z čistého hedvábí a také náramek z čistého zlata a k narozeninám štěně bernardýna – vše na svou kreditní kartu. On je tím upřímně dojat a je jí vděčný, ovšem ne vděčný do té míry, aby jí zapomněl poslat neformální upomínku o oněch dvě stě dolarů, které jí půjčil (někteří Kozorohové připočítají případně i nějaké drobné jako úrok). A v tom okamžiku začínají vybuchovat marsovské ohňostrojné rakety a jejich láska letí z okna. Beran: Jak může on vůbec mít tu drzost a náš vztah stavět na něčem tak vulgárním, jako jsou peníze?!Kozoroh: A jak může mít ona tu drzost a náš vztah ničit tím, že není ochotna vrátit, co si půjčí?! A tak to jde dokola – bum, prásk!Po tělesné stránce musejí nejdříve překonat tytéž překážky, teprve pak jsou schopni dosáhnout sexuálního uspokojení. Když se Beran spojí s Kozorohem, jde o kombinaci Ohně a Země, a tyto živly nejsou navzájem zrovna ideálně kompatibilní.

Jeho sexuální impulzy řídí Saturn, planeta pevného odporu, sebekázně a stálosti, zatímco její ovládá Mars, planeta symbolizující mužský princip ohnivé útočnosti. Kozoroh by raději o samotě toužil po lásce, než aby riskoval, že ho spálí přechodná vášeň, zatímco Beran bude raději riskovat, že shoří, než aby to vůbec nezkusil. Proto je to obyčejně z nich dvou právě ona, kdo první sexuální styk iniciuje. Pokud jim budou hvězdy přát a pokud ho zastihne v jeho slabé chvilce, potom bude muž Kozoroh reagovat na její svěží, nadšené vyjádření lásky s hlubokou intenzitou, která jí přinese překvapení i dokonalou rozkoš. Pokud se tito dva tedy dají úspěšně dohromady, potom je tomu tak pravděpodobně proto, že jeho Luna je v Beranu, Střelci, Lvu, v Blížencích či Vodnáři – nebo proto, že její Luna je v Kozorohu, Býku, Panně, v Rybách či Štíru.

V takovém případě je budou jejich vzájemné odlišnosti (a že jich je vskutku bezpočet) přitahovat, místo aby je odpuzovaly. Jinými slovy, místo toho, aby se jí jeho stálost a vyrovnanost hnusily, bude k němu právě kvůli těmto vlastnostem, které ona postrádá, cítit úctu a bude se je snažit napodobit. Na druhé straně jeho nebude znervózňovat její elán, bude jí ho spíš závidět a sám se také stane poněkud nevázanější. Pokud Slunce a Luny jejich horoskopu budou ve vzájemně prospěšném vztahu, potom se může láska mezi Beranem a Kozorohem vyvinout ve skutečně hlubokou a trvalou oddanost – po stránce sexuální i jiné. Nicméně pokud jsou jejich Slunce a Luny v kvadratuře či opozici, Beran a Kozoroh bud’ zkříží své rohy v neustálém boji, nebo jeden druhého začne nudit do té míry, že se rozejdou a již se nesetkají.

Ať již je postavení jejich planet jakékoli, je zde vždy možnost, že i její přirozená živost a přístup k milostnému vztahu budou poněkud zmrazený jeho rezervovaností a nedůvěřivostí, a tudíž se tito dva nikdy nedostanou dále než k držení se za ruce v kině – nebo k tomu, že jejich oči si navzájem budou slibovat něco, co oni nikdy nemohou dodržet.Ani Kozoroh a Beran nejsou imunní vůči chybě, kterou činí všichni milenci vzorce 4-10 tím, že vidí svět skrze různobarevné brýle. Nejdříve se zamilují, ovšem později se u partnera snaží změnit právě ty vlastnosti, které je zpočátku tolik přitahovaly. Když si on poprvé uvědomuje, že ji miluje, je okouzlen optimistickým štěbetáním a bezstarostností. Usmívá se nad její marnotratností a shovívavě se směje jejím chybám. Potom se však začne snažit její důvěřivou osobnost plnou naděje přetavit do jakési konvenčnější a přijatelnější formy.

Ona se ovšem přetavit nenechá.Když si ona poprvé uvědomí, že ho miluje, je neobyčejně přitahována jeho klidnou silnou aurou. Vzrušuje ji a zároveň v ní vzbuzuje zvědavost. Kozorohova trpělivost a vlídnost uklidňují její zmatené city a její srdce bije rychleji, když si představí, jaké by to bylo sdílet každodenní vztah s tímto jemným, moudrým a vyrovnaným mužem, který oplývá tak decentním smyslem pro humor. Potom však cítí, jako by ji to všechno dusilo, a snaží se ho přimět, aby tuto svou přehnanou opatrnost poslal ke všem čertům. Láká ho, aby se spolu honili nad mraky, aby spolu v letním dešti běželi voňavou loukou plnou jetele – ale nakonec vždy zjistí, že on si s sebou pro všechny případy stejně bere deštník. Muž Kozoroh nikdy nedokáže pochopit, jak může mít dívka Beran z toho věčného kolotoče takovou radost. Jemu se z něj totiž tak akorát motá hlava.

Ale ona miluje varhanní hudbu a to, jak si vítr pohrává s jejími vlasy, a nedokáže pochopit, proč on neustále drží své srdce pod petlicí. On jí na to odpovídá, že takto je ve větším bezpečí. Ale v srdci přece není nic, co by se dalo ukrást? Pouze darovat. Když se tento muž a tato žena rozcházejí, stále jim ještě v uších zní melodie, kterou spolu poslouchali, a připomíná jim, že se možná dostatečně nesnažili . Možná že on si navenek nepřipustí bolest, kterou nad ztrátou cítí,ale jeho,,zemitá“ bolest je velmi hluboká. Ona propláče mnohý den v neutěšitelném žalu , ale postupně zapomene, i když může toužebně pozorovat východ slunce ještě i několik let poté. Neřekne mu, jakou bolest cítí uvnitř,proč taky.On vypadá tak lhostejně a chladně a málem ji ani nepozdraví, když se potkají na ulici … jako například tehdy na rohu, když kolem nich s hlukem projížděla auta … pouze si zamávali. Ani se neusmál .Ale ona se asi nikdy nedozví, že on někde uvnitř svého osamělého srdce cítí něco, co by se snad dalo vyjádřit slovy: “Narodil jsem v okamžiku, kde jsem tě potkal… a zemřel dnes.”Ona však samozdřejmě neslyší tato slova, která jí jeho srdce šeptá tak tiše.

Má hlavu plnou svých vlastních myšlenek a vzpomíná na to, co jí řekl, když se spolu jednou za úsvitu procházeli podél mořského břehu … když ji chytil do náručí a tiše pravil: A kdy ten čas přijde?” On však neodpověděl. A tak se ho na to již nikdy neptala. Berani mají svou hrdost . Pamatujte, co říkají hvězdy: Milencům, kteří úspěšně překonají zatěžkávací zkoušku,již jejich duším připravil vliv vibrace 4-10, těm se dostává požehnání Venušino. A Venuše tato dvě srdce, ovládaná mužskými planetami Marsem a Saturnem, obměkčí … a zůstává jen Venuše … a hudba… a poezie …a vzpomínky …Napětí a starosti, neporozumění a neschopnost komunikace, tomu všemu tento muž a tato žena musejí čelit. Potíže jsou nezměrné, ale odměna,kterou oba obdrží za svou vzájemnou trpělivost, s níž čekali na to, co jim napoví moudrost jejich srdce, je věčná. Nyní by ona již ráda zůstala doma jemně ho hladila rukou po zraněném koleně.

Jak jen se mohla chovat tak sobecky ?Nyní si již také on myslí, že jí měl přece jen nabídnout, že pojede s ní, že měl stát dole pod svahem a dívat se na ni, jak sjíždí dolů,s vědomím, že je jen jeho. Jak jen mohl být tak sobecký?Někdy však nemusí být příliš pozdě alespoň na to říci “promiň”. Pro ty,kteří sobě stále cítí lásku, není nikdy pozdě. A i když Beran a Kozoroh,kteří kdysi dbali jeden o druhého, již spolu dnes nejsou … ať již jsou kdekoli…Venuše jim oběma kyne dolů a jejich osamělost ozařuje svým světlem,které jim přináší přislib nového zítřka.

zdroj -denne.sk


Baran (21. 3. – 20. 4.) všeobecne

Baran – ako ho spoznáte

Žena baran a Muž vodnár

Žena baran a Muž ryby

Žena baran a Muž býk

Žena baran a Muž baran

Žena baran a Muž blíženci

Žena baran a Muž rak

Žena baran a Muž panna

Žena baran a Muž lev

Žena baran a Muž váhy

Žena baran a Muž škorpión

Žena baran a Muž strelec

Žena baran a Muž kozorožec

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: