elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Partnerstvo ako duchovné cvičenie -Eckhart Tolle

Posted by elizabethin na 27. marca 2012

Jelikož se lidé stále víc ztotožňují se svou myslí, většina jejich vztahů není zakořeněna v Bytí. Proto jsou partnerské vztahy plné konfliktů a problémů a stávají se zdrojem bolesti. Jestliže partnerské vztahy posilují naši egoickou mysl a aktivují emoční tělo, jak tomu dnes ve skutečnosti je, proč před tímto faktem utíkáme, místo abychom jej přijali ? Proč nespolupracujeme s realitou a raději se vyhýbáme partnerským vztahům nebo  hledáme fantom ideálního partnera jako odpověď na své problémy nebo jako prostředek k dosažení osobního naplnění ?

S přijetím skutečnosti přichází určitý stupeň svobody. Když například víte, že váš vztah je disharmonický, do hry vstupuje nový faktor a disharmonie se změní.

KDYŽ ZJISTÍTE, ŽE NEJSTE KLIDNÍ A VYROVNANÍ, toto poznání kolem vás vytvoří klidný prostor, jenž obklopí váš neklid v láskyplném obětí a promění jej v pohodu. Pokud jde o vnitřní proměnu, vy sami nemůžete nic dělat. Nemůžete změnit sebe a už vůbec nemůžete změnit svého partnera nebo kohokoli jiného. Přinejlepším můžete vytvořit prostor pro lásku a transformaci. Takže kdykoli si všimnete, že váš vztah nefunguje a že vás i partnera dohání k „šílenství“, buďte rádi. Uvědomili jste si něco, co jste dosud nevěděli. A to je příležitost ke spáse. V KAŽDÉM OKAMŽIKU SI UVĚDOMUJTE SVŮJ VNITŘNÍ STAV.

Když se hněváte, uvědomujte si svůj hněv. Když žárlíte, když máte chuť se hádat, když chcete mít za každou cenu pravdu, když vaše vnitřní dítě vyžaduje lásku a pozornost, uvědomujte si realitu toho okamžiku. Váš vztah se změní v sádhanu neboli  uchovní cvičení. Když si všimnete nevědomého chování svého partnera, uvědomujte si to, ale nereagujte. Nevědomí a poznání nemohou dlouho koexistovat – ani když k poznání  došel druhý a ne ten, kdo jedná nevědomě. Pro  nergii, která se skrývá za nepřátelským jednáním, je přítomnost lásky naprosto nesnesitelná. Jakmile začnete reagovat na partnerovo nevědomí, sami začnete jednat nevědomě. Když si však uvědomíte své reakce, nic není ztraceno.

 Nikdy v minulosti nebyly partnerské vztahy tak konfliktní jako dnes. Jak jste si asi všimli, partnerské vztahy tu nejsou proto, aby vás učinily šťastnými a naplněnými. Snažíte-li se dosáhnout spásy skrze partnerský vztah, budete znovu a znovu zklamáni. Když si však uvědomíte, že smyslem partnerského vztahu je učinit vás vědomými a nikoli šťastnými, pak vám partnerský vztah přinese spásu a vy se ztotožníte s vyšším vědomím, které se chce narodit do tohoto světa. Ti, kteří se nechtějí vzdát starých způsobů myšlení, budou trpět stále bolestí, násilím a šílenstvím. Kolik lidí je potřeba k tomu, abyste ze svého života učinili duchovní  cvičení ? Nevšímejte si toho, že váš partner nechce spolupracovat. Zdraví – vědomí – může vstoupit do tohoto světa  jedině skrze vás. Chcete-li dosáhnout osvícení, nemusíte čekat, až se zbytek světa uzdraví. Čekali byste věčně. Neobviňujte jeden druhého z nevědomosti.

Jakmile se začnete hádat, ztotožňujete se s určitým mentálním postojem a obhajujete nejen postoj, ale také své ego, které vás ovládlo, aniž si to uvědomujete. Občas je vhodné upozornit partnera na některé aspekty jeho chování. Budete-li jednat dostatečně vědomě, můžete to udělat bez jakéhokoli obviňování. Když se váš partner chová nevědomě, neodsuzujte ho. Odsuzovat znamená ztotožňovat partnerovo nevědomé chování s tím, čím ve skutečnosti je, nebo na něho promítat své vlastní nevědomí.

Zdržet se soudů neznamená, že si neuvědomujete dysfunkčnost, když ji vidíte. Znamená to uvědomovat si, ale ani nereagovat, ani neodsuzovat. Buď se úplně osvobodíte od jakékoli reakce, nebo reagujete, ale zůstáváte
prostorem, v němž je reakce sledována. Místo abyste bojovali proti temnotě, přinášíte světlo. Místo abyste reagovali na falešné představy, uvědomujete si je a díváte se skrze ně. Nezaujaté pozorování vytváří prostor láskyplné přítomnosti, která dovoluje existovat všem věcem a všem lidem. Neexistuje větší katalyzátor pro transformaci. Budete-li to dělat, váš partner nemůže zůstat nevědomým. Když se dohodnete, že váš vztah bude vaším duchovním cvičením, tím lépe. Pak můžete jeden druhému sdělovat své myšlenky a pocity, jakmile se objeví, takže nebudete vytvářet časovou propast, v níž mohou nevyjádřené pocity růst.

NAUČTE SE VYJADŘOVAT, CO CÍTÍTE, aniž přitom partnera obviňujete. Naučte se nezaujatě naslouchat. Dejte partnerovi prostor, aby se mohl vyjádřit. Odsuzování a napadání – a všechno, co chrání a posiluje vaše ego, pak bude naprosto zbytečné. Nejdůležitější je dát prostor druhým i sobě. Bez toho láska nemůže vzkvétat. Až odstraníte oba faktory, které ničí partnerské vztahy, až proměníte své emoční tělo a přestanete se ztotožňovat se svou myslí, teprve potom začnete prožívat blaženost skutečného partnerského vztahu. Místo abyste uspokojovali své vzájemné návykové potřeby, budete jeden druhému vyjadřovat lásku, kterou cítíte v hloubi své duše, lásku, která vychází z vědomí vaší jednoty se vším, co existuje.  Dokud se jeden z partnerů ztotožňuje se svou myslí a emočním tělem, zatímco druhý dosáhl osvícení, je to pro něho velký problém.

Není snadné žít s osvíceným člověkem, nebo lépe řečeno, je to tak snadné, že v tom ego vidí hrozbu. Uvědomte si, že ego potřebuje problémy a „nepřátele“, aby mohlo posilovat pocit vlastní oddělenosti, na kterém závisí jeho totožnost. Mysl  neosvíceného partnera bude hluboce nespokojená, protože jejím zafixovaným názorům nikdo neodporuje, což znamená, že se její názory oslabí a dokonce vznikne „nebezpečí“, že se úplně zhroutí, v důsledku čehož ego ztratí svou totožnost. Emoční tělo potřebuje hádky, drama a konflikty, ale jeho potřeby teď nejsou uspokojovány.

Moc přítomného okamžiku – pracovní kniha, Eckhart Tolle

Neopätovaná láska v partnerstve – Eckhart Tolle

Partnerský vzťah Pán -Sluha

Karmické vzťahy medzi Partnermi

V čom je zmysel Partnerského vzťahu – Eckhart Tolle

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: