elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Vodník alebo Hastrman

Posted by elizabethin na 12. marca 2012

Individualista, obývající řeky, potoky či jezera. Tvrdí se, že je bubákem až na výjimky slovanským, ale není to tak docela pravda. (Slované ze všech elementů nejvíce inklinovali k vodnímu živlu, o tom svědčí jednak celá řada nejrůznějších vodních bytostí a mystérií, jednak sama postava vodníka, rozšířená po celém slovanském světě kromě Jadranu). Proto se slovanským budeme věnovat – s malou odbočkou na sever, kam se mohli dostat přes Balt a také vývojem z jiných nadpřirozených tvorů.

Povahou je – jak již bylo řečeno – samotář a tak trochu misogyn. Je nadán schopností měnit podobu ve zvíře, vodní, ale i suchozemské, příkladně koně (často bez spodní čelisti). Umí dokonale pracovat s vodou, několik kapek dokáže proměnit v povodeň, dovede umně lámat ledy. Ve vodě je silný, ale souš mu příliš nesvědčí.

Nerad se pohybuje po svých, na suchu jezdí na koni či krávě, pod hladinou na sumci. Jeho škodící metody se během věků vyprofilovaly v známé topení lidí a schraňování jejich duší, v trhání sítí či převracení loděk. Pokud není ženat s vodní pannou, láká lidské dívky, často spoléhaje na jejich marnivost. Úspěšný sňatek pak ohlašuje povodní.

Pokud jde o vzhled, drží se vodníci krajových zvyklostí – český hastrman preferuje žlutou a zelenou kombinaci obleku (s vlhkým šosem), je k poznání podle žabích očí a bambulovitých prstů, zatímco ruský vodjanoj je postarší holohlavý, s velkým břichem, oděn do síťové čepice a opasku z vodních trav. K plování využívá efektivní husí nohy. Baltský ančutka má formu bezprstého a bezpatého čertíka, který dovede též létat. Vodeni(Slovinsko) je podoben myslivci (poněkud zelenému), spodní část těla mívá někdy rybí. Tatranští vodníci jsou porostlí mechem.

Bolotjanyk, jedna z ruských forem vodníka, žijící v bažinách a očeretjanyk, obývající močály a rákosí, jsou nejnebezpečnějšími druhy. V dobré náladě sice dokáží i pomáhat, ale jinak je radno se jim a jejich území vyhnout. Paradoxně tyto nebezpečné druhy mají jeden den v týdnu, v pátek, který je jim zasvěcen, volno, čili neškodí. U ostatních rodů se nelze na kalendář spoléhat.

Ochrana je převážně botanického původu: černobýl, tolita a kapradí. Výbornou ochranou je klokočí, posvěcené na Květnou neděli.

Pro odchyt je třeba použít houžev, spletenou z devatera lýčí a barevných tkanic. Populární lýko platí jen v případě polských topielců.

Jednou z neslovanských forem je norský Nix. Má tytéž vlastnosti jako vodníci slovanští, dokáže měnit podoby (rybí, člověčí, hadí i jiné). Také on bývá k poznání podle mokrého šosu. Ženská forma je krásnou ženou s rybím ocasem.

Krajové formy a odrůdy:

Čechy: Vodník čili vodní muž aneb hastrman (z německého Wassermann), taktéž mužíček, krajově basrman, besrman, bestrman (Zlínsko), bestrmant (Vsetínsko), šosáč (Litovelsko), vosrmon (Ještědsko)
Lužice: wódny muž, nykus (z německého Nix), wódnik
Polsko: topielec, topiel
Východní Slované: vodjanoj, vodjanik, vodovik, bolotjanyk, očeretjanyk
Slovinci vodeni, povodnji, muk, gestrin,
Balt ančutka

zdroj – http://fext.cz/bestiar/bestiar_001.htm#vodnik

Reklamy

4 komentáre to “Vodník alebo Hastrman”

 1. nitram said

  příjemné spestření… 🙂
  vodník mi připomíná,
  z jisté části i kult říše a fenomén ze světa therianthropů a zvířecích duchů, fenomén prožívaný šamany přírodních národů…
  jež na sebe mohou bráti podobu zvířecích druhů…

  a tato byl slavný konec vodníků v Čechách… 🙂

  přeji krásný den nejen Vám eli… 🙂

 2. som rada ze sa pacilo nitram 🙂

  len mi nie je jasna suvislost, lebo ako viem, samani priridnych narodov alebo liecitelia nemali ziadnu suvislost s vodnikmi alebo takymito napol vodnymi bytostami

  tak ale som rada, ze to vo vas vzbudilo podobnost a podellil ste sa s nami s niecim pre nas novym

  dakujem a pekny vecer prajem aj vam 🙂

  • nitram said

   eli … 🙂 (neporovnával jsem šamany a vodníky)

   říkal jsem vodník mi připomíná z jisté části… 🙂
   fenomém prožívaný šamany… kdy měli možnost nahlédnout či bráti na sebe podoby zvířecích druhů…

   vodník…může na sebe bráti též zvířecí podoby… 🙂

   a kdybych porovnával, řekl bych následující…
   vodník není léčitel… dušičky nezachraňuje, ale schraňuje… 🙂

   to jen na okraj , pro vysvětlení… 🙂

   dobrou noc eli přeji nejen Vám… 🙂

 3. dakujem za vysvetlenie nitram 🙂

  krasny den prajem aj ja vam

  a zaroven prajem aj ostatnym, nech sa im dari a nenechaju sa odradit uprsanym pocasim :-)))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: