elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Víly a Bestiář

Posted by elizabethin na 11. septembra 2011

Ako to bolo vlastne s Vílami ? Prečítajte si o tom od naslovovzatého odborníka pána Vyhlídku, ktorý zostavil Bestiář.

Slovo víla je dnes natolik obecné, že jsem dlouhá léta váhal s jejich zařazením do seznamu. Nátlak čtenářů ovšem převážil – v tomto případě velmi vhodně, protože jsem si uvědomil, že původní víly jsou jasně definovatelnou skupinou.

Jsou záležitostí slovanskou. Přesněji především jihoslovanskou a západní; na východě byly víly kdysi také přítomny, ale nahradily je rusalky. Ty sice s vílami sdílejí celou řadu atributů, v  základě jde ovšem o bytosti rozdílné. Hlavně původem, myšleno kulturním.

Samotné slovo víla je, jak už to bývá, obestřené tajemstvím původu a občas diskutované. Zatímco Jan Máchal někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století odvozoval jeho původ od kořene vel s významem hynout a poukazoval na podobná (odvozená) slova okolních národů, najmě na německé wal a od něho beroucí jméno valkýry, Zdeněk Váňa v časech mnohem pokročilejších zmínil indoevropský původ, označení dive, společné mnoha národům. Staročeské slovo se od našeho výrazu lišilo pouze krátkým i,  také ovšem i aplikací: vila neidentifikovalo pouze zmíněnou nadpřirozenou bytost, ale také blázna. Původně postiženého vílí kletbou.

Nyní, pro úplnost, krátká odbočka k národům přespolním i vzdáleným. Respektive k cizím jazykům, jež je někdy zapotřebí přetlumočit do detailu.

 Termínu víla se používá především tam, kde jde o vodní bytost dívčího vzhledu (undiny, najády, maorské tapairu), případně tam, kde jde o monolitické skupiny nadpřirozených slečen (apsaras, například). Zvláštní postavení má při překladech z angličtiny, kdy se slovo fairy často převádí jako víla (druhý častý překlad je skřítek); má to souvislost s původem samotného slova; pochází z francouzštiny, do níž se dostalo z latiny, a to coby Fata , osud (s indoevropskými kořeny i významem, do něhož naše víly mimochodem dokonale zapadají). Ať už si ho všichni přesídlenci do Evropy přinesli sebou, nebo se rozšířilo ze Středomoří, je jisté, že všichni na tomto kontinentu sdílíme tutéž bytost. Především ale překlad fairy/víla vychází z toho, že ve slovanských pověstech víly zastávají podobnou úlohu, jako fairy v anglosaských, aspoň v některých ohledech. Ne protože stejně jako skřítci ve středověkých anglických pověstech také infikovaly chorobami, přenášenými na hrotech šípů, víly jsou v podstatě jediné slovanské nadpřirozené bytosti, které žijí ve svém vlastním světě, ve světě, který lze navštívit a vrátit se zpět.

Podobně jako rusalky, byly občas víly (konkrétní) dušemi mrtvých nevěst či lehkovážných děvčat, jde ovšem o vliv folklórní. Původní víly prostě byly. Tečka. (Až na to, že se víly prý rodí z rosy, obzvláště při dešti a za duhy, mají průsvitná těla a dlouhé blond vlasy, přičemž ztráta byť jediného z nich způsobí vílinu smrt). Na rozdíl od rusalek, které  působily jednoznačně na temné straně Síly, ale byly víly převážně hodné. Až na výjimky, to už se stává. Existovaly zlé černé vodní víly, které topily lidi, bránily v konzumaci vody z jejich pramenů, sváděly z cesty. Většinou ale byly negativní následky protiakcí vůči konkrétní osobě. Není dobrým nápadem nadpřirozenou bytost urazit, mísit se nepozván do její zábavy, neposlouchat co říká a nařizuje, nebo ulovit její oblíbené zvíře. Mezi chráněnou faunu mimochodem patřili jeleni či kamzíci. A mezi vílí schopnosti metamorfóza v koně, vlka, sokola či labuť; poslední zmíněný opeřenec je často prvkem běžné povídky o koupajících se vílách, odkládajících svá labutí křídla. Ale to dobře znáte. Na jelenech se také rády projížděly (někdy i lovit).

Víly, zvláště v zachovalých pramenech jihoslovanských, často obdarovávaly své oblíbence, šlo o mladé neohrožené hrdiny, jimž pomáhaly v boji, dodávaly sebevědomí a případně též výstroj. Samy byly mimořádně odvážné a občas bojovné (zápasily mezi  sebou, zvuky boje se pak rozléhaly celým lesem). Štědré uměly být i k lidem, kteří je prostě jen hezky pozdravily. Jejich schopnost léčitelská a věštecká přímo navádí k tomu, aby se lidé snažili si je předcházet. Pokládáním obětin v podobě koláčů či květin k pramenům, věšením barevných pentlí po stromech. Čemu se lidé naopak vyhýbali, byla místa, na nichž víly tančily. Šlo je poznat podle vysoké trávy, kruhům hub, případně zvýšenému výskytu jahod.

Jako v mnoha podobných případech existují záznamy o intimním sblížení lidí a víl. Výborná manželka (mnohdy pořízená krádeží oněch labutích křídel), jen se jí nesměl připomenout původ, to pak utekla. Ale potajmu se vracela pečovat o děti, zanechané v otcovské výchově. Potomkové takové mesaliance nebývali považováni za podivné vyvržence, ba právě naopak, vyznačovali se chytrostí a výbornou pamětí. Nemuselo přitom jít jen o děti vzešlé ze svazku manželského, i víly svobodné rády potajmu odkládaly nečekané následky devět měsíců staré noci k lidem.

Celé toto povídání je vedeno v minulém čase. Zcela záměrně, aby vydláždilo cestičku k závěru. Existuje sice mnoho pověstí, připomínajících víly až do doby nedávné, prastaré jádro ale hovoří o jejich odchodu. Víly totiž pro staré Slovany představovaly Starší národ, Učitele, kteří předali svým nástupcům (tedy nám) příslušné znalosti technologické a kulturní, načež se ztratili. Takoví se vyskytují v pověstech mnoha národů, o vílách se vyprávělo, že naučily – a nejen naučily, ale ve chvílích povinného klidu a odpočinku, příkladem o polednách také vypomáhaly – převážně zemědělství, přičemž jednou z příčin jejich odchodu se stal odklon od původních (tedy jimi naučených) způsobů. Kupříkladu výměnou prutů za biče při pohánění dobytka.

Jsme prostě lidé nevděční, k čemuž se s pokorou přiznávám a končím, aniž bych zmínil mnoho a mnoho dalších informací. Možná se k nim někdy vrátím. (A něco už bylo vyřčeno, kupříkladu v povídání o vílách bulharských).

Pardon, ještě důležitá poznámka na závěr: Víla není vodní panna.

zdroj –http://fext.cz/bestiar/bestiar_049.htm#vily

Reklamy

10 komentárov to “Víly a Bestiář”

 1. anitraM said

  Ja som jednu vílu videla vo svojom vnútornom svete, bola to strážkyňa prameňa múdrosti. Sama prišla, raz keď som zaspávala sa mi zjavila. 😀

 2. ja tiez verim na vily, ze su strazkynami prirody a pomahaju jej uzdravovat sa a aj nam ako prirodnym bytostiam tiez 🙂 o ich existencii sa malo vie a aj malo ludi o nich hovori, ze ich videlo vo svojich svetoch. zopar ludi poznam, co o nich hovoria a uplne inak ako o anjeloch o ktorych ani nepochybujeme. toto je take troska male tabu, aby sa chranili asi. lebo su velmi krehke a aj vedia byt sucastou ludi ako anjeli dokonca. vlastne to, co som pocula ja su krasne pribehy, ktore asi na blogy nepatria, nasla som ich na zahranicnych strankach len 🙂
  som rada, ze si videla jednu z nich martinka, je to dobre znamenie, vies? vily su liecitelky uzdravitelky a to ze si s nimi zadobre ma obrovsky vyznam pre teba a tvoje smerovanie 🙂

 3. anitraM said

  Mala bledomodrobiele šaty a ponúkla mi napiť sa s prameňa poznania, len ja som odmietla. Nechcel sa vedieť čo ma čaká, ale aj tak mi ukázala niečo. Jej hlas bol ženský, dôrazný ako hlas ľadovej královnej. Ale bol to pekný zážitok, už viac som ju nestretla a ani nenavštívila. 😕

 4. xixi tak to si videla naozaj tu ochrankynu :-)a ta ma respekt, oni su take s odstupom a noblesou, respektom a uctou hmhm tak ta sa ti teraz velm dlho nezjavi martinka. Oni zevraj neprichadzaju casto, ponuknu a ak odmietnes tak musis urobit nieco na udobrenie 🙂 toto je ine ako s anjelami, treba si udobrit, ze vraj duchov a vily prirody. dostavas silu od ich matky zeme na liecenie a tak by si to mala prijat s pokorou a pokracovat v tomto a potom sa ti otvoria aj ine moznosti. nic sa nedeje podla mna, mala by si teraz viac casu stravit v prirode neakou meditaciou a znova poprosit o silu liecit a rozbehnut to znova a venovat sa tomu a ona pride zasa, ked uvidia, ze sa mozu spolahnut 🙂 gabca odkazuje, ze mas velky dar a mas si viac verit, lebo tvoja stagnacia a vysilovanie prameni z nedostatku viery v samu seba. a vsetko sa zlepsi, treba sa pohnut vpred, nastupit na cestu, na ktoru sme predurceni 🙂

 5. anitraM said

  Ani nevieš ako má pravdu Gabika. Pozdravujem ju. Naozaj pochybujem sama v seba v svoje schopnosti a moje liečenie nejako upadá. stagnujem nemám energie.

  Strážkyňa sa občas ozvala , keď mi Rafael ubližoval a snažila sa ho krotiť, aby si uvedomil kto je, lebo je sledovaný a stále sa nenapravil. Mágia zeme je mocná, to je pravda. Si múdra Eli máš veľa znalostí, ďakujem za vyjadrenie sa.

  Viem že neprišla len tak, ale mala som z nej strach. Písala som o nej tu. http://anitram.wordpress.com/2010/06/28/strazkyna-pramena-poznania/

 6. martinka, gabina je vies, ja ju tiez beriem s rezervou, moc spolu nekomunikujeme. Myslim si, ze kazdy clovek je sa schopny rozhodovat sam za seba, ked sa pocuva co potrebuje a chce a ma priority . vie za co bojuje, kto mu za co stoji. gabinu na toto nepotrebujem, vlastne neviem ani, na co mi je. Teraz sa asi bude hnevat xixiixix
  A ja si myslim, ze siv tedy urobila spravne, clovek by mal vediet na co sa citi a na co nie, na vsetko pride cas, asi si nevedela tolko co teraz a necitila si sa este na nieco take. S prirodnymi bytostami je to ine ako s anjelmi. tam je to naozaj o uprimnych a vyrovnanych vztahoch, bud na to clovek ma alebo nema, je to o obrovskej zodpovednosti a aj znasani dosledkov. takze nic sa nestalo a nemusis nic lutovat. co ma prist pride, len si chod pomalicky svojou cestou martinka. pracujes, staras sa o rodinu , pomahas , vychovavas, si uzasnou manzelkou a partnerkou a je samozrejme, ze kazdy mame aj svoje konicky a poslania, co nas samotnych este naplna a preto respekt si zasluzi kazdy.Ked zacnes respektovat samu seba, zacnu ta aj ostatni. Lebo ty respektujes ich. co vysles sa to vrati. nic ine , na akej vlne vibrujes taku k sebe pritiahnes. a veci sa pomaly zacnu menit. len musis vediet, co chces. A ty to dokazes martinka, mas okolo seba fialovy plamen mudrosti a bojovnosti, zelenu auru liecitelstva a sily. ked sa to vsetko spoji, prides tam kam mas.
  ak pride strazkyna, urcite budes vediet co treba robit 🙂 a citala som ten clanok. bol z minulych zivotov a ukazoval ti, ze mas byt odvazna a vydat sa na cestu poznania a dostanes svoj kluc, ale musis poprehadzovat svoje priority a to bude akoby si zomrela, a vtedy v tvojej mudrosti najdes kluc k tomu co potrebujes a tvoja sila ti v tom pomoze, lebo si velmi statocna ako ten muz,co skocil z utesu aby ochranil kluc. Ukazal ti, ze za vsetko cenne sa bojuje. Dnes uz nemusis skakat z utesu, ale aj tak treba bojovat.
  pekny den martinka

 7. anitraM said

  Eli vždy ma niečim uchvátiš. Si veľmi vnímavá. Tú fialovú okolo seba vidím niekedy aj ja, ale záleží v akom som rozpoložení. Aura sa mi mení, niekedy je krásna zelenkavá, nikedy ide trocha do zeleno modra. Viem že ten muž bol z minulosti a kluče symbolom poznania. Škoda, že mi tieto svety ostali neprístupné, sú zahalené tmou a neviem čo som urobila zle.Ďakujem za tvoj pohľad a čas, ktorý mi venuješ v písmenkách. 😉

 8. dakujem martinka za pochopenie a aj za rady 🙂
  ja ti ešte napíšem, dobre?
  appa zatial a len smelo vpred 🙂

 9. anitraM said

  Ja viem 1 krok vpred a 2 vzad. 😆

 10. tak to poznam aj sama xixixi velmi dobre hihihihi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: