elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Lunárny kalendár a Ľudské telo

Posted by elizabethin na 6. septembra 2011

V poslednej dobe u mňa na stránke hľadajú vplyv mesiaca na ľudské telo. Tak som pozerala na nete, kde sa dá najsť pekný článok o pohybe mesiaca a jeho vplyve na nás. A tento sa mi veľmi páčil a aj som sa z neho dosť naučila. Posúďte sami.

U každého z nás sa rytmicky opakujú obdobia aktivity a pasivity tela aj mysle. Väčšina z nich súvisí s periodickými vplyvmi Slnka, Mesiaca, Zeme, ale aj celého vesmíru. Najväčší vplyv na človeka má otáčanie Mesiaca okolo Zeme raz za 29,5 dňa, Mesiac je našou najbližšou planétou. Stále intenzívnejšie cítime potrebu vracať sa k poznatkom našich predkov, ktorí žili v súlade s prírodou; sily Mesiaca dobre poznali a bežne ich využívali vo svojom každodennom živote. Všetkými dvanástimi znameniami zvieratníka prejde Slnko za 12 mesiacov – počas jedného roka, Mesiac počas jedného obehu okolo Zeme, ktorý trvá 27 dní, 7 hodín 43 minút 4,5 sekundy (tropický cyklus) V každom znamení zotrvá priemerne dva aj štvrť dňa. Striedanie podôb Mesiaca (spln, nov, prvá a posledná štvrť – synodický cyklus) vzniká zmenou uhla osvetlenia Mesiaca od Slnka. Medzi dvoma splnmi uplynie 29 dní 12 hodín 44 minút 2,8 sekundy – lunárny mesiac.

 

Fázy a pohyb Mesiaca

Počas lunárneho mesiaca sa mení sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosferický tlak, teplota, elektrické aj magnetické pole. Aj malé zmeny týchto parametrov majú vplyv na naše telo aj psychiku. Čím viac je náš organizmus znečistený, tým horšie znášame zmeny počas lunárneho cyklu, pretože prítomnosť nečistôt oslabuje našu obranyschopnosť.

Mesačná príťažlivosť zodvihne zemskú kôru o pol metra (tieto zmeny sú na obrovskej ploche celej zemegule nebadané) Príťažlivosť Mesiaca a Slnka vytvára príliv a odliv. Mesiac je bližšie k Zemi, jeho príťažlivosť je silnejšia. Pri splne, kedy sú Mesiac a Slnko na jednej priamke, prílivové a odlivové vlny Slnka a Mesiaca sa sčítajú, sú najvyššie. Medzi obežnou dráhou mesiaca a Slnka je uhol približne 5 stupňov.

Spln Zem stojí medzi Slnkom a Mesiacom, je vystavená protichodnému pôsobeniu ich príťažlivostí. Mesiac vychádza pri západe Slnka a zapadá pri jeho východe. Je to najvýraznejšia fáza, organizmus je vystavený pôsobeniu protichodnej energie a záleží na našej psychike a kondícii, ako sa s ňou vyrovnáme. Vplyv splnu na ľudský organizmus – zlý spánok, nepokoj, bolesti hlavy, na svet prichádza viac detí, je viac nehôd. Byliny nazbierané pri splne majú väčšiu silu, pôst alebo hladovanie začinajme hodinou vrcholu splnu vo chvíli keď mesiac začne cúvať.

NovMesiac stojí pred Slnkom, obidve planéty sú v jednom znamení zverokruhu a spoločne pôsobia na zem. Mesiac aj Slnko vychádzajú aj zapadajú spoločne, preto Mesiac na oblohe nevidíme. Aj táto fáza zaťažuje organizmus, pôst v tomto čase je pre zdravie a ako prevencia. Príťažlivá sila Slnka aj Mesiaca pomáha vyplavovať škodlivé látky z tela, je potrebné veľa piť. Pôst alebo hladovku začnite 12 hodín pred a končite 12 hodín po vrchole novu.

Prvá a posledná štvrť – Slnko s mesiacom zviera pravý uhol.

Dorastajúci Mesiacod novu po spln (pripomína písmeno D), predstavuje nádych, je to vhodný čas na dopĺňanie látok, ktoré nášmu organizmu chýbajú (enzýmy, vitamíny, minerály) podľa psychického a fyzického stavu organizmu, podľa ročného obdobia.

Cúvajúci Mesiac – od splnu po nov (pripomína písmeno C), predstavuje výdych, čas vhodný na čistenie tela a zbavovanie sa škodlivých látok, čas vhodný na návštevu kožného či zubného lekára.

Prvá fáza

Prvá fáza mesiaca začína po novoluní. Počas nej je viac stimulovaná horná časť tela. Dochádza k aktivizácii hlavy, hornej čeľusti a očí, hrdla, šije, krčných stavcov, ramien, nadlaktí, pľúc a nervovej sústavy. V prvej fáze mesiaca sa rozšírený organizmus postupne sťahuje a ak je znečistený, nemôže včas reagovať. Cievy nestačia prepustiť dostatok krvi, preto často dochádza k bolestiam.

Doporučenia: Sťahovaniu organizmu a pohybu smerom dolu pomôžeme kontrastnými sprchami – teplá voda (1 minúta), studená voda (5 – 10 sekúnd). V tejto fáze potrebujeme jedlo s energetickým nábojom – čerstvé, šťavnaté, studené, tepelne nespracované. (ovocie, zeleninu, čerstvé zeleninové a ovocné šťavy). Účinne sa čistí koža, preto dodávame telu minerály teplými bylinkovými kúpeľmi. Mimoriadne ťažký pre náš organizmus je 4. deň cyklu. Telo je unavené zmenou vnútorného prúdenia opačným smerom, preto je vhodný odpočinok.

Druhá fáza

Začína 8. deň cyklu, z mesiaca vidíme presnú polovicu. V tomto momente je telo najťažšie, najviac stiahnuté a začína sa rozťahovať. Preto je 8. deň. mesačného cyklu stresom pre náš organizmus. Telesné tekutiny sa presúvajú do hrudnej oblasti, aktivizuje sa oblasť srdca, brucha, žlčníka, žalúdka, a čriev. Pri rozťahovaní organizmu smeruje tok energie a tekutín na povrch, preto sa vyhýbajme veľkých výdajov energie a krvi, je to nevhodná doba na operácie.

Doporučenia: Veľmi účinná je sauna aj para, hlavne 9. a 10. deň cyklu. Dobre znášame teplo, ale ochladzujme sa opatrne.. Naopak, na konci obdobia pred splnom vedie roztiahnutie organizmu k apatii a vtedy pôsobí studená voda povzbudivo. Po 10. dni sa doporučuje tepelne upravená strava – obilné kaše, dusená zelenina, celozrný chlieb. Aktívna je pečeň a žlčník, preto je vhodné naplánovať ich očistu.. V 11. deň sa cítime najsilnejší, hladovku v tento deň veľmi ľahko znášame a aj 14. deň je vhodný na očistenie organizmu. Posledný deň – spln – úplne otvára telo, energia vyžaruje mohutným prúdom. Centrum energie sa nachádza v oblasti pohlavných orgánov. Pri sexuálnom styku nastáva veľký úbytok energie, ktorú musíme dlho nahrádzať, ale orgazmus je veľmi intenzívny.

Tretia fáza

Po splne (14,8 dňa), keď začína tretia fáza mesačného cyklu, prežíva organizmus najväčší stres. Nastáva proces od rozšírenia k stiahnutiu na najjemnejších úrovniach nášho tela. Energia a tekutiny sa koncentrujú v hĺbke organizmu, prejavujú sa u nás nové sily, máme chuť športovať, dobre znášame. telesnú záťaž. Dochádza k aktivizácii obličiek, pohlavných orgánov, prostaty, močového mechúra a tenkého čreva.

Doporučenia: Telo sa sťahuje a tým stráca pružnosť, preto radšej vynechajte cvičenia náročné na ohybnosť kĺbov a väziva. V tejto fáze je aktívny žalúdok a črevá, dobre nám trávi, preto si môžeme dopriať aj náročnejšie jedlá. Veľmi účinné sú aj kúpele, obklady a masáže, z ktorých sa cez pokožku vstrebávajú liečivé a omladzujúce látky. 21. deň je najvhodnejší k zvýšenej telesnej aj duševnej aktivite.

Štvrtá fáza

Táto fáza Mesiaca začína 22. dňom, kedy prúd energie a tekutín smeruje k hlave, váha tela sa zmenšuje, všetko sa rozširuje. Narastá pasivita, vznikajú opuchy, nečistoty odchádzajú z tela. Aktivizuje sa kostra, koža a tráviaci systém. U chorých ľudí nastáva zhoršenie zdravotného stavu, bolesti, zápaly.

Doporučenia: Obdobie je priaznivé pre očistné kúry – pitie ovocných štiav, klystíry, hladovky. Doporučujú sa obrátené polohy, sed alebo ľah so zdvihnutými nohami, viac chôdze ako sedenia. V tejto fáze vynechávame mäsité jedlá a potraviny s vysokým obsahom tuku. Stravujeme sa ľahkou stravou, pretože často býva narušené trávenie. Pre pôst sú najvhodnejšie 23., 26. a 29. deň cyklu. 29. dňom ukončime akékoľvek hladovanie. Nezačínajme ani nekončime pôsty v kritické dni na prelome mesačných fáz.

 zdroj- monada.sk

2 komentáre to “Lunárny kalendár a Ľudské telo”

  1. anitraM said

    Ja len viem, že pred splnom mám internzívne sny a po splne si nič nepamätám a spím ako drevo. 😆

  2. ja toto dodrziavam hlavne ked precistujem organizmus a naozaj to pomoze telicku a aj ked sa to zladi so zenskymi dnami 🙂 vtedy clovek precisti telicko a aj pochudne pekne s cvicenim
    mne sa toto vzdy osvedcilo 🙂 aj ked je to neuveritelne, ale pomaha to k vysledku 🙂
    a je dobre aj zbierat bylinky ked je spln to babka vzdy hovorila, len ked je spln, vtedy su najsilnejsie 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: