elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Gregoriánsky kalendár

Posted by elizabethin na 23. júla 2011

Kalendár je rozdelenie času do väčších celkov podľa zvolených, spravidla astronomických kritérií súvisiacich s obehom Mesiaca okolo Zeme (mesiac) a Zeme okolo Slnka (rok).

 Najstarší známy kalendár vznikol v Egypte v 4. tisícročí pred Kr.

Číne sa vytvorenie kalendára pripisuje cisárovi Fu Simu.

Mayovia používali špecifický mayský kalendár.

V staroveku sa roky často počítali podľa vlády panovníkov. V Grécku sa počítali od prvých olympijských hier, čiže 776 pred Kr.

V Ríme sa roky počítali od založenia mesta Rím (ab urbe condita), čiže od 753 pred Kr.

 Pre Arabov je to od roku 622, čiže od Hidžry.

V Európe sa roky počítajú od (údajného) narodenia Krista. Toto počítanie zaviedol mních Dionysius Exiguus okolo roku 532. V roku 1582 sa začal používať gregoriánsky kalendár, predtým sa používal juliánsky kalendár.

Gregoriánsky kalendár

je kalendár nazvaný podľa pápeža Gregora XIII., ktorý 24. februára 1582 vydal bulu Inter gravissimas o reforme dovtedy používaného juliánskeho kalendára.

Juliánsky kalendár je kalendár, ktorý zaviedol v roku 46 pred Kr. Julius Caesar.

Dĺžka dvanástich mesiacov bola stanovená tak, aby dala 365 dní v obyčajnom roku, v priestupných rokoch bol pridaný jeden deň vo februári a rok mal 366 dní.

Astronomická skutočnosť je však mierne odlišná, preto sa s ňou Juliánsky kalendár rozchádza rýchlosťou približne 1 deň za 128 rokov (11min 14sek za 1rok).

 Reforma mala odstrániť disproporciu medzi dĺžkou trvania roku podľa juliánskeho kalendára (365,25 dňa) a tropickým rokom (365,2422 dňa), ktorá sa premietala do oneskorovania kalendára oproti okamihom rovnodennosti a iným udalostiam viazaným na obeh Zeme okolo Slnka. Počas pontifikátu Gregora XIII. bol tento rozdiel už takmer 10 dní a Veľkonočná nedeľa nebola prvou nedeľou po jarnom splne. Z uvedených dôvodov bol posun naplánovaný tak, aby čo najmenej ovplyvnil Liturgický rok a piatok 15. október nasledoval po sviatku sv. Františka vo štvrtok 4. októbra. V Uhorsku (na Slovensku) došlo k zmene až v roku 1587 (po 21. októbri nasledoval 1. november)

V súčasnosti je rozdiel medzi gregoriánskym a juliánskym kalendárom 13 dní. Tento stav potrvá až do 1. marca 2100, kedy vzrastie na 14 dní.

Ani Gregoriánsky kalendár sa nerovná presne tropickému roku, pretože má dĺžku 365,2425 dňa.

Podľa Gregoriánskeho kalendára je rok priestupný, ak je deliteľný 4, ale nie ak je zároveň deliteľný 100, pritom ak je deliteľný 400 je priestupný.

zdroj-diar.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: