elizabethin – Snívajme sen o Raji na Zemi

Kalendár a Astronómia

Posted by elizabethin na 9. mája 2011

Meraním času sa ľudia zaoberali od svojho počiatku. Vždy chceli zachytiť a zmerať neľútostný tok času, ktorý nezastaviteľne plynie, či sa to ľudstvu páči alebo nie. A tak človek vynašiel kalendár. Jednotlivé kalendáre sa navzájom dosť líšia, ale napriek tomu majú určité spoločné znaky.
Aby kalendár upútal i okruh ľudí, ktorí nemajú vo zvyku veľa čítať, musel vždy zdôrazňovať svoju spätosť s každodennou praktickou činnosťou človeka. Musel sa pokúšať o odpovede na otázky jeho prednostných záujmov.
Už prvé kalendáre obsahovali informácie o zdraví a počasí. Všeobecný alebo tiež kresťanský kalendár informoval nielen o pohybe planét, ale zároveň z ne ho vyvodzoval závery pre praktický život. Čitateľovi tak radil, kedy sa má kúpať, ženiť, či liečiť sa púšťaním žilou.
Staré kalendáre tiež často obsahovali odkazy na miesta v biblii alebo zmienky o témach, ktoré sa v danú nedeľu hodia pre kázeň v kostole.
Skrátka prosté veci majú byť po ruke. Túto vlastnosť si v nemalej miere uchovávajú aj každoročne vychádzajúce moderné stolové či vreckové diáre. Iba skladba informácií bola prispôsobená súčasnej dobe.

Kalendáre používate celý svoj život. Sú vám známe ako vlastná dlaň. A predsa. Zoberme si také mesiace, ich názvy poznáte od malička. Ale viete presne, čo znamenajú? Potom sú tu dni, už v predškolskom veku ste ich mená poznali. Ale prečo sú ich názvy práve také aké sú?

“Kalendár je systém, ktorý bol navrhnutý na počítanie času podľa období, ktoré vychádzajú z kolobehu bežného života. Vo všeobecnosti sú založené na prirodzených cykloch Mesiaca, nakoľko Mesiac od nepamäti ovplyvňoval načasovanie náboženských sviatkov; a ročné obdobia zároveň určovali čas sejby a čas žatvy, čím riadili hospodársky život.”

Toto je perfektná definícia, ktorá si posvietila na dvojitú rolu kalendára: náboženské záležitosti arbitrárne určené a poľnohospodárske záležitosti, ktoré museli byť v rámci roka presne načasované.

 

Astronómia a kalendáre

Kalendáre sú obyčajne založené na astronomických udalostiach. Dva najdôležitejšie astronomické objekty sú Slnko a Mesiac. Ich cykly sú veľmi dôležité pre konštrukciu a pochopenie kalendárov.
Naše ponímanie roka je založené na pohyboch Zeme a Slnka. Doba, ktorá uplynie od jedného pevného bodu, napríklad od slnovratu alebo rovnodennosti, k druhému sa nazýva tropický rok . Jeho dĺžka je obvykle 365,242190 dní, ale to sa mení. Okolo 1900 bola táto dĺžka 365,242196, a okolo 2100 bude 365,242184 dní. (Táto definícia tropického roku nie je celkom presná, pre podrobnejšie informácie viď stať 1.1)
Naše ponímanie mesiaca je založené na pohyboch Mesiaca okolo Zeme, aj keď táto súvislosť bola v dnes používaných kalendároch porušená. Obdobie medzi dvoma novými Mesiacmi sa nazýva synodický mesiac , jeho dĺžka je obyčajne 29,5305889 dní, to sa však mení. Okolo roku 1900 bola táto dĺžka 29,5305886 dní, a okolo roku 2100 to bude 29,5305891 dn í.
Treba si uvedomiť, že tieto číselné údaje sú priemery. Skutočná dĺžka konkrétneho roku sa môže líšiť o niekoľko minút v dôsledku pôsobenia gravitačnej sily iných planét. Podobne, obdobie medzi dvoma novými Mesiacmi sa môže líšiť o niekoľko hodín ako následok zmien gravitačnej sily Slnka, orbitálneho sklonu Mesiaca.
Nanešťastie dĺžka tropického roku nie je násobkom dĺžky synodického mesiaca. To znamená, že s dvanástimi mesiacmi v roku vzťah medzi kalendárnym mesiacom a Mesiacom nie je udržateľný.
Predsa len 19 tropických rokov je 234,997 synodických mesiacov, a to je veľmi blízko celému číslu. Takže každých 19 rokov padnú fázy Mesiaca na tie isté dni (keby nebolo posunu spôsobeného prestupnými rokmi). Toto obdobie 19 rokov sa nazýva Metonický cyklus podľa Metona, Aténskeho astronóma, ktorý žil v 5. storočí p. n. l.

Dôležité je všimnúť si tieto tri údaje:
Tropický rok má 365,24219 dní.
Synodický mesiac má 29,53059 dní.
19 tropických rokov sa blíži k celému číslu, ktoré predstavuje počet synodických m esiacov.

Kresťanský kalendár je založený na pohyboch Zeme okolo Slnka, a jeho kalendárne mesiace nesúvisia s pohybom Mesiaca. Na druhej strane, Islamský kalendár je založený na pohyboch Mesiaca, a jeho kalendárny rok nesúvisí s pohybmi Zeme okolo Slnka. Nakoniec, Hebrejský kalendár kombinuje oboje, v ňom roky súvisia s pohybom Zeme okolo Slnka a mesiace sú spájané s pohybmi Mesiaca.

Čo sú rovnodennosti a slnovraty

Rovnodennosti a slnovraty sú často považované za pevné body (kotvy) pre kalendáre. Pre ľudí severnej pologule platí, že:

  • Zimný slnovrat je obdobie v decembri, keď Slnko dosiahne svoju najjužnejšiu zemepisnú šírku. V tomto čase máme najkratší deň. Dátum spadá obyčajne okolo 21. decembra.
  • Letný slnovrat je obdobie v júni, keď Slnko dosiahne svoju najsevernejšiu zemepisnú šírku. V tomto období máme najdlhší deň. Dátum spadá okolo 21. júna.
  • Jarná rovnodennosť je obdobie v marci, keď Slnko prejde rovníkom prechádzajúc zo severnej na južnú pologuľu. Deň a noc majú vtedy približne rovnakú dĺžku. Dátum je obvykle okolo 20. marca.
  • Jesenná rovnodennosť je obdobie v septembri, kedy Slnko prechádza rovníkom zo severnej na južnú pologuľu. Deň a noc majú vtedy približne rovnakú dĺžku. Dátum je okolo 22. septembra.

Pre ľudí južnej pologule sú tieto udalosti posunuté o pol roka.

Astronomický tropický rok je často definovaný ako obdobie medzi dvoma jarnými rovnodennosťami, ale to nie je celkom pravda. V súčasnosti je časový interval medzi dvoma jarnými rovnodennosťami o niečo dlhší ako tropický rok. Dôvodom pre túto skutočnosť je fakt, že poloha Zeme na svojej obežnej dráhe sa v čase slnovratov a rovnodenností sa jemne posúva každým rokom (potrvá to približne 21 000 rokov, kým obíde celú obežnú dráhu). A taktiež skutočnosť, že obežná dráha Zeme nie je úplne kruhová , zapríčiňuje, že rovnodennosti a slnovraty sa každoročne posúvajú.

Astronomický priemerný tropický rok je v skutočnosti niečo ako umelý priemer období medzi tým momentom, keď je Slnko v určitej pozícii na oblohe vzhľadom na rovnodennosti a ďalším momentom, keď je Slnko znovu v tej istej pozícii.

Zdroj – diar.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: